Radek Divecký nemohl v sestavě Teplic před 12 lety chybět...

Radek Divecký nemohl v sestavě Teplic před 12 lety chybět... | foto: Iveta Palyová, MF DNES

Jak fotbalové Teplice bojovaly o Ligu mistrů a es Dortmundu se nelekly

• 0
Na tuhle slávu fotbalové Teplice nikdy nezapomenou. Byl srpen 1999 a na Stínadla dorazila tehdy hvězdná Borussia Dortmund, aby tu bojovala ve třetím předkole o postup do hlavní fáze milionářské Ligy mistrů.

Když Teplicím los přisoudil vítěze prestižní soutěže z roku 1996, v očích většiny odborníků i fanoušků měl být dvojzápas jen formalitou. Ale nejslavnější teplický tým historie německé hvězdy pořádně postrašil a přinutil je vydat ze sebe to nejlepší. Doma před 16 000 diváky podlehl jen 0:1 brankou Nerlingera z 66. minuty.

Trochu zklamaný byl útočník Radek Divecký, který přišel na hřiště až v závěru a měl na noze snad největší šanci domácích. "Dostal jsem se přes Kohlera, udělal kličku brankáři, ale pak jsem to zahodil podobně jako Möller," litoval tehdy po zápase.

Teplice se dlouho nemohly vysmeknout z německého sevření, ale námitky o ustrašeném úvodu odmítal mladičký Dušan Tesařík. "Trenér Pešice nám jasně řekl, abychom hráli zezadu."

Vyvrátil i to, že tepličtí hráči měli obavy z velkých jmen jako Kohler, Reuter, Möller, Lehman či Bobic. "Nepřišlo mi, že bychom měli přehnaný respekt," tvrdil.

Před šatnami zářil teplický ředitel František Hrdlička. Usmíval se, jako kdyby Teplice právě Dortmund vyřadily. "Nádherné a vyrovnané utkání, rozhodla jediná chybička." Potěšil ho manažer Borussie Maier. Při prohlídce zázemí Stínadel prý doznal, že takový komfort nemají ani v Dortmundu.

Díky těsné porážce nebyla formalitou ani odveta na Vestfálském stadionu, i tam se Teplice srdnatě bily. Až v 90. minutě Herrlich zařídil výhru 1:0 a stvrdil postup favorita.

A kouč Michael Skibbe Pešiceho tým chválil. "Defenzivní taktika nám dělala potíže. Ve 2. půli měl i soupeř šance a potvrdil, že se do kvalifikace o Ligu mistrů nedostal náhodou." Kéž Stínadla ještě někdy zažijí tak velký zápas!