Lyžařský areál Bouřňák se s nevydařenou sezonou rozloučil v sobotu závodem...

Lyžařský areál Bouřňák se s nevydařenou sezonou rozloučil v sobotu závodem Waterslide, při kterém na závodníky na dojezdu čekala vodní lázeň. | foto: Roman Nešetřil, 5plus2.cz

Vlekaři mají milionové ztráty a zvažují, co dál. Někdo nejezdil ani den

  • 23
Mimořádně špatná zimní sezona ohrožuje lyžařské areály i do budoucna. Škody půjdou do milionů korun a například v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku proto nevědí, zda příští zimu areál ještě otevřou.

"Je to tragické a něco takového nepamatuji. Čekáme ztrátu asi dva miliony korun. Všichni po nás chtějí zaplatit nájem, ale kde na to brát, když nevyděláváte," přiblížila provozní areálu v Jiřetíně pod Jedlovou Simona Scholzová.

V Jiřetíně nemají umělé zasněžování, takže se tam v zimě nelyžovalo ani jediný den. Nyní už rozjíždějí letní sezonu s koloběžkami, kárkami, lezeckou stěnou, obří houpačkou nebo lanovým centrem.

"Léto nám musí zaplatit zimu. Pokud se to nepovede, uvidíme, co bude dál," říká Scholzová.

Podobně nejistá je příští zimní sezona také v areálu Bouřňák na Teplicku, kde se k nedostatku sněhu navíc přidaly spory o nájemné za pozemky u výstupu z vleků. Vlek blokovaly traktory a balíky slámy a na sjezdovkách se nakonec lyžovalo jen dva dny (o sporu zde).

"Škody jsou statisícové. Abyste středisko mohli rozjet, vydáte šíleně moc peněz už před sezonou za opravy, revize, údržbu... S přípravou jsme začali v říjnu a první výzvy ve sporu přišly v prosinci," popsal Pavel Tetřev z lyžařského centra na Bouřňáku. Co bude dál, provozovatelé kvůli sporům o nájem neví.

Propad tržeb je někde až 90 procent

Jinde naopak doufají, že je příští zimní sezona zachrání. Například na Telnici na Ústecku tu nynější ukončili už 17. března a museli odvolat i tradiční březnový závod ve slalomu Telnický rohlík. Pojede se až v prosinci.

"Musíme doufat, že příští zima nám všechno vynahradí. První dva měsíce na konci loňského roku, vánoční svátky a Silvestr vypadly. Provoz jsme spustili až 25. ledna, takže jsme tak na 30 procentech tržeb. Navíc jsme hodně investovali a spustili novou sedačkovou lanovku, takže ztráta je obrovská," říká šéf lyžařského areálu v Zadní Telnici Jindřich Holinger.

V Českém Jiřetíně na Děčínsku hlásí propad tržeb o polovinu, v Malečově u Ústí o 90 procent. Lyžovalo se zde pouze čtrnáct dní.

"Dopadlo to katastrofálně. Letos se v naší nadmořské výšce stříkat umělý sníh nedal a přírodního bylo za celou zimu deset centimetrů. Těch 14 dní bylo na technickém sněhu, který jsme před tím stříkali celý týden," řekl spolumajitel vleků Tomáš Hübsch.

Kdo pokryl aspoň náklady, má radost

Podobně je na tom areál v Horním Podluží. "Když budeme na nule, tak budeme rádi. Jen pokryjeme režii a nějaké splátky," řekl starosta obce Karel Kopecký.

Zde mají tu výhodu, že lyžařský areál se čtyřmi vleky a osvětlenou sjezdovkou patří obci. Snaží se tak režii snižovat, jak to jde.

"Máme tu dobrovolníky a lidi nasazujeme podle potřeby. Když je malá návštěvnost, nepotřebujeme tu všechny a lidem dávám jinou práci," dodal Kopecký.

Nejlépe dopadl nejvýše položený areál Krušných hor Klínovec na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje. Proti běžným sezonám zde čekají propad tržeb o 20 procent. "Měli jsme tu dobrý provoz, jen lyžaři zřejmě při té špatné zimě českým horám asi tolik nevěřili," míní Martin Píša z Klínovce.

Na Klínovci se bude lyžovat až do konce týdne. Kvůli teplotním rekordům z minulého čtvrtka a pátku sice i tady sezonu před uplynulým víkendem ukončili, ale po ochlazení a sněžení se v úterý opět otevřely sjezdovky Dámská, Pařezovka a lanovka CineStar Express.