Teplická hvězdárna je největším zařízením svého druhu v kraji.

Teplická hvězdárna je největším zařízením svého druhu v kraji. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Teplickou hvězdárnu čeká mnohamilionová přestavba, získá i větší prostory

  • 0
Hvězdárna v Teplicích se připravuje na kompletní rekonstrukci. Proměnou projde středová část mezi oběma kopulemi, práce mohou začít do měsíce. Veškeré práce na největším zařízení svého druhu na severu Čech zaplatí jeho zřizovatel, jímž je Ústecký kraj.

„Předpokládaná hodnota této veřejné zakázky na stavební práce je 23,5 milionu korun. Rekonstrukce bude trvat zhruba 14 měsíců,“ uvedla krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Hvězdárna z počátku 60. let volala po opravě dlouho. Nebo spíše po přestavbě, protože zejména objekt, který spojuje obě kopule, už potřebám hvězdárny nevyhovoval (psali jsme o tom zde).

„Jsem rád, že dostal zelenou plán na kompletní přestavbu budovy, byť to bude nákladné,“ přikyvuje ředitel Severočeské hvězdárny a planetária Zdeněk Moravec.

Stavba bude zahrnovat výměnu střešní a stropní konstrukce budovy, zřízení terasy a přístupového schodiště na střechu, novou fasádu včetně zateplení či kompletní výměnu vnitřních instalací.

„Nová budova umožní i další rozvoj aktivit hvězdárny. Rozšíří se kinosál, takže část představení, která vyžadují projekci, přesuneme z planetária sem. Vzniknou zde i větší prostory k výstavám,“ přiblížil Moravec.

Projekt zahrnuje také terénní úpravy kolem hvězdárny, nové venkovní osvětlení a oplocení celého areálu.

Dočasné stěhování

Pro hvězdárnu však rekonstrukce znamená i dočasné stěhování. „Dalekohledy v kopulích pečlivě zabalíme, vše ostatní musí pryč. Stěhovat ale budeme jen přístroje a knihovnu. Nábytek dostaneme nový,“ doplnil Zdeněk Moravec, který předpokládá, že se vše vejde do nedalekého planetária.

Hvězdárna se začala stavět v roce 1957 na Písečném vrchu v rámci akce Z jako pozorovatelna astronomického kroužku při teplickém muzeu.

První pozorování pro veřejnost se konalo na trávníku před hvězdárnou v roce 1963, šlo o částečné zatmění Měsíce. Kopule se pro pozorování zprovoznily až po opravě v 70. letech.

Hlavním zaměřením hvězdárny je popularizace astronomie, její pracovníci se však věnují i vědecké činnosti. Zaměřují se na zákryty hvězd planetkami, zapojují se do programu na monitorování kosmického smetí.