Torzo hradu Oltářík

Torzo hradu Oltářík | foto: Hynek Veselý

Hrady v kraji měly špičkovou ochranu, říká šéf sdružení na jejich záchranu

  • 0
Sdružení Hrady Českého středohoří chce dostat turisty na krásné a romantické zříceniny. "Jsme sdružení s omezenými finančním zdroji. Rozsah našich aktivit odpovídá tomu, jaké máme možnosti," vysvětluje v rozhovoru předseda sdružení Hynek Veselý.

Co se vám během letoška povedlo?

Pro nás je významné zakotvení hradů Českého středohoří v rámci strategie cestovního ruchu Ústeckého kraje na léta 2010 až 2015. Letos jsme začali instalovat informační systém. První informační tabule je na hradě Kalichu u Třebušína.

Jak bude informační systém vypadat?

Každý hrad představí tematická tabule. Tabule stejného designu, leč jiného obsahu umístěné ve vybraných obcích tvoří základ systému. Vše budou spojovat ukazatele a naučné stezky, které částečně využijí cesty Klubu českých turistů.

Co obnášely průzkumy na hradech Kalich, Panna a Litýš?

Komplexní povrchový průzkum směřuje k rozšíření poznatků o té které lokalitě. U těchto tří hradů jsme provedli letecké zaměření, na které navážeme geodetickým doměřením.

Ukázaly průzkumy něco zajímavého?

Už dnes můžeme říct, že Litoměřicko má v hradech evropsky unikátní soubor nejranějších sypaných fortifikací. Což je skvělá věc, ale také nevýhoda, protože jakýkoli památkový zásah je nesmírně drahý a také bezpříkladný. Nejsou totiž známy hrady s takovou typologií.

Co to přesně je sypaná fortifikace?

Klasické hrady jsou většinou postavené na kamenném opevnění. V pozdním středověku ale došlo k překotnému rozvoji obléhací techniky, zejména dělostřelby, a klasické fortifikace bylo čím dál obtížnější zdokonalovat.

HRADY STŘEDOHOŘÍ

Občanské sdružení Hrady Českého středohoří loni otevřelo výstavu o hradech na Skalce u Vlastislavi.

Letos v srpnu jeho umístilo u Kalichu u Třebušína první z informačních tabulí.

V příštím roce se mají informační tabule objevit také na hradech Kamýk u Litoměřic a u Panny a Litýše.

Na Skalce chce sdružení také otevřít vyhlídkovou věž.

V husitských válkách byl položen základ nového myšlení v opevňovací technice, což není moc známo, přecházelo se k fortifikacím sypaným. Hrady Kalich, Panna a Litýš jsou toho ukázkou. Stojí na samém počátku vývoje, je to nesmírně významné. Dá se mluvit o vysunutých opevněních, baštách, bastionech.

Ale jedná se i o samotné provedení, kdy se od kamenné hradby přechází k obezděnému náspu, který je schopen jednak odolávat dělostřelbě, jednak sám nést třeba děla.

Stihli jste za ten rok, co jste chtěli?

Vždy se toho dá stihnout víc. Ale naše sdružení nevlastní ani jeden z těch objektů, které máme v programu. Například pět z nich je majetkem státu ve správě Lesů ČR, je třeba příslušné parcely vyjmout z lesního fondu, což je strašně nesnadné.

Další hrady jsou majetkem obcí. Myslím, že rozsah našich aktivit a provedených akcí je přiměřený tomu, co nám situace umožňuje.