Hrad Střekov v Ústí nad Labem zůstal až do odvolání uzavřen kvůli zvětralé...

Hrad Střekov v Ústí nad Labem zůstal až do odvolání uzavřen kvůli zvětralé skále. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ústecký hrad Střekov zůstal uzavřen, hrozí na něm sesuv kamení ze skály

  • 0
Hrad Střekov v Ústí nad Labem bude až do odvolání uzavřen. Důvodem je hrozba sesuvu kamení ze zvětralé skály nad hlavním nádvořím. I první Hradní velikonoční trhy ohlášené na víkend se tak musí místo na nádvoří hradu konat na parkovišti před ním.

„Při pravidelné revizi skály, kterou provádíme jednou za čtyři roky, byly objeveny zlomové trhliny a uvolněné kusy kamenů. Odborníci si nejsou zcela jisti, zda by otevření hradu bylo pro návštěvníky zcela bezpečné. Proto jsme raději ani na začátku dubna nezahájili sezonu a hrad neotevřeli. Velikonoční trhy jsme ale už rušit nechtěli, proto jsme je přesunuli na hradní parkoviště,“ uvedl kastelán Pavel Kučaba.

Hrad Střekov v Ústí nad Labem

Na bráně do hradu návštěvníci najdou červenobílou pásku a nápis zakazující vstup. Jak dlouho tu zábrany budou, nelze podle Kučaby v tuto chvíli odhadnout.

„Byli bychom rádi, kdyby to bylo co nejdříve. Jenže sanace skály ještě ani nezačala, teprve se dokončuje revize a hledá se nejvhodnější řešení situace. Musíme počkat na vyjádření specialistů,“ sdělil kastelán.

Není totiž stále jasné, jak velký kus zvětralé skály může být nebezpečný. Teprve od toho se odvíjí, kdy práce začnou, jak dlouho bude sanace trvat, kolik bude stát a kdy by se hrad mohl opět otevřít.

„Jasněji bude po Velikonocích, kdy bychom měli znát návrhy řešení, případně i možnosti nějakého provizorního zajištění vstupu na hrad. Třeba nějakým zátarasem nebo záchytnými sítěmi a podobně,“ říká Kučaba.

Naposledy se hradní skála sanovala v roce 1985. Šlo o velký zásah na vnitřní skále, při kterém se do masivu navrtávala táhla, čistila se a vyspárovaly se praskliny.

„Potřebu dalších úprav podle odborníků urychlily paradoxně mírné zimy posledních dob. Při tuhé zimě totiž zamrzání a rozmrzání vody, která zatéká do štěrbin, proběhne jednou, maximálně dvakrát. Při mírné zimě to může být i desetkrát, což proces stárnutí skály několikanásobně zrychluje,“ vysvětlil Kučaba.