Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Akcí ubylo, náklady vzrostly. Účty bílinské Kaskády prověří policie

  • 1
Policie prověří hospodaření městského Kulturního centra Kaskáda v Bílině. Audit totiž odhalil, že v účetnictví panuje chaos a z pokladny záhadně zmizely statisíce korun. Bývalý zastupitel Michal Mlej mluví o rozkrádání, podal proto trestní oznámení.

"Mám podezření, že tam docházelo ke zpronevěře," říká Mlej, který byl v roce 2010 z pozice zastupitele pověřen řízením této městské organizace. Ve funkci byl do konkurzu na nového ředitele v květnu 2011.

Trestní oznámení podal minulý týden ve středu, jeho obsah ale nechtěl komentovat, protože na policii podepsal mlčenlivost.

V auditu, který má MF DNES k dispozici, píší autoři kontroly o chybách v daňové evidenci, v účetních knihách a zmiňují faktury, které byly schváleny k proplacení dřív, než je Kaskáda dostala a než je dodavatel vůbec vystavil. V auditu se uvádí, že Kaskáda porušovala zákony o účetnictví, vyhlášky ministerstva financí a české účetní standardy.

Rozdíl, který v hospodaření eviduje Kaskáda a který opravili auditoři, je více než 400 tisíc korun. "Hospodářský výsledek při správném zaúčtování zjištěných nedostatků by byl 1 441 746,83 koruny, nikoli 1 850 347,20 koruny, jak uvádějí účetní výkazy," stojí v závěru auditu.

Dvacet sudů piva na reprezentaci

Zajímavé ale bylo i samotné hospodaření. Třeba stánek s občerstvením v areálu Kyselka loni utratil o 26 tisíc korun víc, než kolik vydělal. Poslední tržba je z července a z dalších tří akcí pak nepřibyla do pokladny ani koruna. Přitom v roce 2012 a 2011 byl zisk zhruba 350 tisíc korun, z čehož se platily ztrátové kulturní pořady.

Náklady na reprezentaci se oproti roku 2012 zvýšily o 142 procent, akcí přitom ubylo. Navíc nikdo nedoložil, na jakou reprezentaci se použilo 20 sudů piva.

Narostla i útrata za benzin. Loni činila 129 tisíc, rok předtím pouze 80 tisíc. Náklady na opravy tří aut, které vlastní Kaskáda, byly loni patnáctkrát vyšší než v roce 2012. Podle Mleje Kaskáda zaplatila zhruba půl milionu, což je částka, která výrazně převyšuje hodnotu opravovaných aut.

V dalších případech auditoři mluví přímo o podezření ze zpronevěry. Z účtu Kulturního centra Kaskáda byly například vyplaceny zálohy na plyn za 17 tisíc korun, společnost RWE ale peníze nedostala. Stejné je to se zálohami 52 tisíc korun za elektřinu.

Ředitelem Kaskády byl loni Martin Berger (o Bergerovi zde). "Dostal za úkol podat vysvětlení a jeho zprávou se rada města bude ve středu zabývat. Nevím, proč pan Mlej podával trestní oznámení, když ještě není zpracovaná zpráva k auditu. Ale když je něco špatně, ať se to prošetří, s tím nemám problém," reagoval starosta Josef Horáček.

Ty věci tam byly takhle nastavené, říká ředitel

Ředitel Berger se nechtěl k auditu příliš vyjadřovat. Připustil, že zmatek v účetnictví byl velký, hájil se ale, že do funkce nastoupil až 21. března.

"Ty věci tam byly takhle nastavené z dřívější doby a já jsem se od té doby snažil je změnit. Teď pracuji na zprávě k auditu, je už skoro hotová, nechtěl bych ji ale zveřejňovat dřív, než se dostane do rady města," řekl Berger.

V případech údajné zpronevěry peněz za energie má ale jasno. "Zodpovědné lidi, kteří jsou dle našeho názoru vinni, vyzveme, aby se k tomu vyjádřili, aby to vysvětlili a doplatili. Jinak bychom podali také trestní oznámení," doplnil Berger.

Jeho předchůdkyní v čele Kaskády byla Jana Soukupová Michálková. "Vím, že pan Berger má tendenci to házet na mě, ale já měla omezené pravomoci už v únoru a většina roku jde na jeho odpovědnost. Měl dost času chyby napravit, místo toho ale potíže ještě prohloubil," míní.

Dále upozornila na extrémní nárůst nákladů Kaskády, k němuž za ředitele Bergera došlo. "Já jsem měla o pět milionů korun menší rozpočet a přitom jsem dělala dvakrát až třikrát víc akcí. Myslím, že to nesvědčí o jeho úsporném zacházení s penězi," doplnila.