V opuštěném hnízdě na Gabrielině věži našli správci parku jen skořápky vajec,...

V opuštěném hnízdě na Gabrielině věži našli správci parku jen skořápky vajec, která se po vyplašení sokolů stala pro predátory snadnou kořistí. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Lezci vyplašili hnízdící sokoly, zbyly jen skořápky a podpisy v knize

  • 32
Správci národního parku České Švýcarsko hledají horolezce, kteří porušili zákaz vstupu do míst, kde hnízdí vzácní dravci. Lezli na skálu, na které měli hnízdo kriticky ohrožení sokoli, a vyplašili je. Samice hnízdo opustila, zůstaly v něm jen skořápky z vajec.

"Kolik v hnízdě bylo vajíček, přesně nevíme. My jsem našli skořápky od dvou. Samice svá vejce kvůli vyrušení nemohla ochránit, tak se stala potravou zřejmě krkavce," popsal mluvčí parku Tomáš Salov.

Sokoli hnízdili na Gabrielině věži v první zóně parku. Místo patří mezi teritoria, kde v době hnízdění platí od 1. března do 30. června zákaz lezení. V parku navíc platí zákaz rušení zvláště chráněných druhů, nocování mimo vyhrazená místa a v první zóně se smí chodit pouze na vyznačených cestách.

Lezci vyplašili hnízdící sokoly

Ještě 11. března bylo při kontrole hnízdo obsazené, při další za pár dní už opuštěné. Správci parku zato objevili stopy nocování v nedalekém převisu a nelegální horolezecký výstup na Gabrielinu věž. Ve vrcholové knížce našli tři podpisy horolezců z Německa ze dne 15. března.

"Cenou za tento adrenalinový zážitek je zmařená šance na život malých sokolů," zlobí se ředitel parku Pavel Benda.

Vedení parku už je v kontaktu se sousedním parkem Saské Švýcarsko, s českým i německým horolezeckým svazem. "Je velmi pravděpodobné, že sokoly vyrušili němečtí horolezci. Nicméně hovoříme o době čtyř dnů, musíme tak zjistit, zda tam nebyl ještě někdo před nimi. Sbíráme všechny indicie. Každopádně to budeme řešit," sdělil mluvčí Salov.

Sokol je nedotknutelný, říká horolezec

Podle něj hrozí viníkům ve správním řízení na české straně pokuta v řádek desítek tisíc korun. "A uvidíme, jak se k tomu postaví německý horolezecký svaz. Postih nebo vyloučení jim může hrozit i tam," nastínil Salov.

Vyrušení sokolů pobouřilo i české horolezce. "Takové počínání je hloupé, sokol je nedotknutelný. Nemohou se vymlouvat, že o zavření věží nevěděli, je to všude na internetu a každý si to má předem zjistit," řekl například horolezec Filip Křivinka.

Na skály v tomto místě lze lézt od 1. července do 28. února. "Času na lezení je tedy spousta, a když jsou skály kvůli hnízdění zavřené, je dost dalších, kam se vypravit," dodal Křivinka.

Sokol stěhovavý je symbolem Českého Švýcarska. V národním parku se zasloužili o to, že na severu Čech tento kriticky ohrožený druh opět žije a dokonce tvoří největší kolonií ve střední Evropě. Loni se v šesti hnízdech vylíhlo 14 mláďat, o rok dřív přes dvacet. Letos už je obsazeno pět hnízd a dokonce je ještě naděje, že někde poblíž znovu zahnízdí i vyrušený pár.

"Šance je tak 30 procent. Oblast budeme sledovat, a pokud se to podaří, budeme hnízdiště ještě víc hlídat," dodal mluvčí Salov.