Mládě orla mořského v hnízdě. Ilustrační snímek

Mládě orla mořského v hnízdě. Ilustrační snímek | foto: Enrico Gombala

Teplo pomáhá ohroženým ptákům, v Labských pískovcích poprvé hnízdí orel

  • 1
Ornitologové na severu Čech očekávají, že se v Labských pískovcích díky teplému počasí rozroste populace kriticky ohrožených sokolů, výrů a čápů černých, kterým před rokem zima nepřála. Na 16 míst, kde ptáci hnízdí, ochranáři vyhlásili zákaz vstupu. Patří k nim i první hnízdiště orla mořského.

"Podařilo se mi najít jeho hnízdo. Je to velká senzace, vůbec první historické hnízdění orla mořského v Labských pískovcích," říká ředitel národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

V Česku sice žije asi sto párů těchto dravců, ale hlavně u velkých řek a soustav rybníků. Ty v parku, který chrání nejcennější část Labských pískovců, chybí. Orel si tak musí pro potravu doletět k rybníkům v okolí.

"Pro orla mořského ale 15 kilometrů nic neznamená, jen párkrát máchne křídly. Velkou část jeho potravy tvoří ryby, zejména ty leklé, které po zimě vyplouvají na hladinu. Toho rádi využívají. Ale mají velké zobáky a jsou schopní rybu z ledu i vysekat," popsal ředitel.

Uzavřené oblasti

Jetřichovice: u Tokáně, Žlutého cimbuří, věž Golem pod Kolištěm, Táborový důl u silnice na Tokáň, za Mariinou vyhlídkou, U Dlouhých schodů u Rynartic

Doubice: Volský důl, Dravčí stěny, Střelecká rokle - Hřebec

Srbská Kamenice: Ferdinandova soutěska u Všemil

Hřensko: pod Stříbrnými stěnami

Mezná: Hraniční důl

Vysoká Lípa: Kozí důl, Mlýnská rokle

Vlčí Hora: Vlčí hrádek

Kde hnízdo páru orlů objevil, ale neprozradí. "To se opravdu neříká, nedopadlo by to pak dobře. Jejich hnízdní úspěšnost není moc velká," poznamenal Benda.

Pracovníci parku napjatě čekají, jak letos dopadne hnízdění i ostatních vzácných ptáků.

U čápů loni všechna mláďata uhynula zimou či hladem

"V době hnízdění jsou čápi, sokoli i výři na rušení velice citliví. Stačí jen přítomnost neznalého člověka a ptáci obvykle reagují opuštěním hnízdiště. Hrozí tedy zastydnutí vajec či ještě hůř úhyn vylíhnutých mláďat," přibližuje Benda.

Loni navíc mláďatům nepřála dlouhá zima a po ní vytrvalé deště.

"Sokoli vyvedli jen 14 mláďat, u čápů pak všechna uhynula zimou či hladem," uvedl mluvčí parku Tomáš Salov. Podobná situace byla i v sousedním Sasku, kde loni nevyvedl jen jeden pár čápů dvě mláďata.

"Kvůli dešťům byla zakalená voda, takže čápi nebyli schopni si nalovit potravu," doplnil Benda.

Letos by se podle něj naopak díky mírné zimě a brzkému jaru mohlo mláďatům dařit.

"Doufám, že se to pozitivně projeví také na ledňáčcích. Kvůli posledním dlouhým a chladným zimám jich hodně uhynulo. Naštěstí v dobré sezoně jsou schopní zahnízdit i třikrát a vyvést hodně mláďat," dodal Benda.