V červnu 2010 objevili památkáři v třebívlickém kostele hrobku s ostatky, které podle všeho patří rytíři Kašparovi Zdeňku Kaplířovi ze Sulevic.

V červnu 2010 objevili památkáři v třebívlickém kostele hrobku s ostatky, které podle všeho patří rytíři Kašparovi Zdeňku Kaplířovi ze Sulevic. | foto: Národní památkový ústav Ústí nad Labem

Historická slavnost v Milešově uctí rytíře, který ubránil Vídeň před Turky

  • 2
Milešov na Litoměřicku v neděli zažije generálku na velkou slavnost. Poctu šlechtici Kašparu Zdeňku Kaplířovi z nedalekých Sulevic. Pořádá ji litoměřické biskupství, Rakouské kulturní fórum v Praze a obec Velemín.

Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic velel v létě 1683 obráncům Vídně obležené tureckými vojsky. Nebyla to jen záležitost Rakouska a habsburské monarchie. Vídeň tehdy bránila před Turky vstup do celé střední Evropy.

"Kaplíř ubránil podle Rakušanů Vídeň proti Turkům a je pro ně významnou osobností. Za rok se bude slavit 400. výročí jeho narození, což je důvod k velké oslavě. Letošní ročník je takový nultý, na zkoušku, aby za rok bylo všechno co nejlepší," říká mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Vrcholem nedělních oslav bude průvod od zámku ke kostelu sv. Antonína Paduánského, v němž proběhne ve 12 hodin mše a kde vojenský atašé Rakouska, generál Roman Fischer, položí věnec na Kaplířovu hrobku.

Poté vypálí vojáci v historických uniformách čestnou salvu a zástupce Vídně předá dětem symbolických 62 zlatých mincí. Tuto tradici založil sám Kaplíř.

"Podle jeho závěti mělo být každoročně 12. září na památku vítězství u Vídně mezi poddané rozděleno 62 zlatých. Tato tradice se udržela až do 20. století," uvedla Michálková.

Proč dvaašedesát? Právě tolik dní trvalo obléhání Vídně, než ji 12. září 1683 osvobodili husaři polského krále Jana III. Sobieského.

Ostatky našli památkáři letos v červnu

Kaplíř, který pocházel z rodu sídlícího v nedalekých Třebívlicích, nechal v Milešově v 17. století přestavět tamní zámek a postavil kostel zasvěcený Antonínu Paduánskému.

V kostele je hrobka, v níž letos v červnu památkáři objevili kosterní ostatky, které nejspíš patří právě Kašparu Zdeňku Kaplířovi.

Jeho sláva v Rakousku vyznívá trochu paradoxně, vzhledem k tomu, že pomáhal bránit sídlo katolické monarchie, proti níž nejprve za třicetileté války bojoval. Teprve během ní se přidal na stranu Habsburků.

Jeho děd Kašpar Kaplíř byl jedním ze 27 českých pánů, kteří byli jako účastníci stavovského povstání proti Habsburkům popraveni roku 1621.

Během nedělní slavnosti se v milešovském kostele uskuteční také výstava o Kaplířovi. Kromě jiného budou její součástí také maršálská hůl, šerpa a špacírka, které jsou jinak uložené v biskupské rezidenci v Litoměřicích.

O Kaplířovi navíc letos Česká televize natáčí dokument, který v rámci cyklu Bílá místa odvysílá během podzimu.

Místo konání slavnosti