Historici rozluštili, že muž na obraze Augusta Frinda je řezbář Florian Liebsch

Historici rozluštili, že muž na obraze Augusta Frinda je řezbář Florian Liebsch | foto: MF DNES

Historici zjistili díky obrazu, kdo na Šluknovsku tvořil slavné betlémy

  • 0
Historikům se díky obrazu z roku 1905 podařilo rozluštit, kdo na Šluknovsku vyráběl proslulé figurky do betlémů. Na obraze krásnolipského malíře Augusta Frinda Večer tříkrálový, který ukazuje, jak se stavěl betlém ve šluknovské chalupě, rozpoznali řezbáře Floriana Liebsche.

"Téma obrazu nás vždy dráždilo, protože tvorba betlémů představovala na Šluknovsku prestižní záležitost a místní betlémáři patřili k nejlepším v zemi. Říkali jsme si, jestlipak někdy rozluštíme jméno řezbáře, který ty nádherné jesličky z obrazu stvořil," komentovala příběh díla historička Ester Sadivová.

Zároveň s obrazem získalo kdysi muzeum i figurky z betlému, které jsou na plátně zachycené. Bohužel na nich nenechal řezbář podpis a nikdo z místních znalců historie betlémářství se neodvažoval autora řezby určit s jistotou.

Ale historikům přálo štěstí. Narazili na článek, který roku 1905 napsal sám malíř do místního vlastivědného časopisu. V něm popisoval, jak v listopadu za nevlídného počasí navštívil několik místních mistrů řezbářů a zavítal také do Dolních Křečan k vyhlášenému Florianu Liebschovi.

Za řezbářovy potomky zaskočily děti ze sousedství

"Všechno pasuje. Řezbář měl totiž sedm dětí. Malíř v článku dokonce prozradil, že všechny nebyly při návštěvě přítomny, a tak je do počtu na obraze nahradily děti ze sousedství," říká historička.

Zda tehdy Frind dojednal koupi betlému, historici nevědí. "Jisté je, že slíbil zvěčnit obrázek rodiny, a slib dodržel. Vznikly dokonce dva podobné obrazy, jeden je v našich sbírkách a druhý s názvem Štědrý večer v soukromých rukou," popsala Sadivová.

Liebschův betlém z obrazu se bohužel nedochoval zcela kompletní, v propadlišti času zmizely ovečky. Ale i tak tvoří jeden z nejvzácnějších exponátů každoroční výstavy betlémů v rumburském muzeu. Celkově zahrnuje sto rozličných jesliček.