Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Herny vymýšlejí, jak obejít zákaz. Vedle kvízomatů objevily slevomaty

  • 0
Provozovatelé heren v Chomutově hledají kličky, jak obejít zákaz hazardních her, který ve městě platí od března. Vyhláška zakazuje nejen výherní automaty, videoterminály, ale i karetní hry a rulety. V hernách se však objevily takzvané kvízomaty a nově také slevomaty.

Kvízomat je na první pohled velmi podobný videoloterijnímu terminálu. Jen před hrou musí hráč odpovědět na jednoduchou vědomostní otázku. Při poslední kontrole jich úředníci z magistrátu v doprovodu městské policie nalezli v hernách čtrnáct. A další budou možná přibývat.

„Až nám skončí licence na videoterminály, budu uvažovat, co dál. Je možné, že půjdeme cestou kvízomatů, je to ale otázka dohody s firmami, které je vlastní,“ uvedl provozovatel herny Michal Žáček.

Jeho herna byla jednou ze šesti, kterou kontroloři navštívili, a ve všech byl nějaký problém. „Žádný papír jsem zatím nedostal. Když chce ale město zakázat veškerý hazard, muselo by zavřít i sázkové kanceláře. Pravidla neplatí pro všechny. Je to likvidační,“ poznamenal Žáček.

Kontrola odhalila i dva zcela nové přístroje. „Tváří se jako klasický videoloterijní terminál, ale jako výhru vydávají slevu na konzumaci. A výhry zřejmě vydává obsluha baru,“ upozornil ekonom města Jan Mareš.

Provozovatele čeká správní řízení, provoz nelegálních kvízomatů bude řešit policie. „Evidujeme jedno trestní oznámení města Chomutov, které prověřujeme,“ potvrdila mluvčí chomutovské policie Alena Pivková.

Nová vyhláška se na herní mapě města výrazně podepsala. Před rokem tam bylo více než 40 heren a v nich kolem 650 výherních automatů. Nyní je heren 17 a v nich kolem 150 automatů (o chomutovské vyhlášce zde).

V Děčíně má herna papírově automaty různých firem

Kolem hazardní vyhlášky kličkují i provozovatelé heren v Děčíně. Platí tam nařízení, že jeden provozovatel může mít jen čtyři videoterminály. Do jedné herny proto podnikavci umísťují přístroje na několik „IČO“ - identifikačních čísel organizace.

„Pokud dojde k rozšíření této praxe, budeme uvažovat o zpřísnění vyhlášky,“ uvedla vedoucí kanceláře primátorky Romana Silvarová.

Ve městě už strážníci narazili také na dvě nelegální herny. První objevili loni v červenci ukrytou v legální herně Gracia na rohu Kamenické a Příkré ulice. V baru byla oddělená místnost s cedulí na zavřených dveřích, že jde o provozovnu sdružení Život je hrou. Provozovatel Gracie se dušoval, že má všechno v pořádku a že majitel domu místnost pronajal někomu dalšímu. Z této herny si policisté odvezli deset automatů, na které nebylo vydáno povolení (o nepovolené herně zde).

„Zatím byla obviněna jedna osoba pro přečin neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry. Za to hrozí vězení až na tři roky, případně zákaz činnosti,“ uvedla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Některá města kvůli příjmům s rušením heren váhají

Další města proti hazardu tak tvrdě nejdou, protože z něj mají nemalý příjem do rozpočtu. Například Louny mají z hazardu 12 milionů korun ročně, peníze jdou na sport, kulturu a sociální oblasti.

„Vyhláška zakazuje provoz automatů a videoterminálů přes den. Někteří koaliční partneři by v této otázce chtěli být razantnější, avšak já nevidím významnější problém s hernami, ve smyslu, že by se tam zdržovaly děti,“ uvedl starosta Loun Radovan Šabata.

V Ústí nad Labem chtějí radní dostat automaty do jediné legální herny pod Mariánskou skálou. Prostor by získala firma, která nabídne nejvyšší nájem (o plánech v Ústí zde).

„Výhodou je, že hned naproti přes silnici je služebna policie. Počítáme s tím, že by v herně bylo asi sto automatů,“ podotkl náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí. Definitivní rozhodnutí má padnout do 31. května.