Většina herců spolku Činoherák již podepsala zaměstnanecké smlouvy s příspěvkovou organizací města.

Většina herců spolku Činoherák již podepsala zaměstnanecké smlouvy s příspěvkovou organizací města. | foto: Miroslav Rosendorf

Většina herců z Činoheráku se upsala městu, Maryško míří do Vinohrad

  • 0
Herci spolku Činoherák Ústí jsou ochotni spolupracovat s příspěvkovou organizací, která spadá pod vedení města. Vyplývá to z jednání uměleckého šéfa souboru a divadelníků, jež probíhají od úterního večera. Bude ale třeba doplnit dámskou část souboru.

„Co já vím, nikdo spolupráci s příspěvkovou organizací nevyloučil,“ sdělila pověřená ředitelka příspěvkovky Kamila Zinčenková. Informaci potvrdil i umělecký šéf souboru Michal Skočovský.

Dosud prázdná příspěvková organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem dostala v úterý od zastupitelstva dotaci místo spolku Činoherák, kterému nové vedení města peníze dát nechtělo. Techničtí a servisní pracovníci už s městskou organizací smlouvy podepsali všichni.

Z herců zaměstnanecké smlouvy podepsali Matúš Bukovčan, Marta Vítů, Lukáš Černoch a Václav Hanzl. Zaměstnancem bude i Jaroslav Haidler, formu spolupráce si ještě rozmýšlí Jan Jankovský s Annou Fišerovou.

Dva z nejvýraznějších herců Jan Plouhar a Jiří Maryško do organizace nevstoupí, budou s ní ale spolupracovat.

„Je tu samozřejmě možnost, že budou fungovat na autorskou nebo licenční smlouvu, jako to doteď měli ve spolku. Lze to i u příspěvkové organizace,“ uvedla pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Maryško s Plouharem budou s divadlem spolupracovat

Maryško míří do angažmá v Divadle na Vinohradech, Jan Plouhar zůstává na volné noze. „Jirka Maryško by měl dohrávat stávající inscenace a bude velice rád, kdyby mohl s Činoherákem dál zkoušet alespoň dvě nové věci do roka,“ podotkl umělecký šéf Skočovský.

Podobná situace vládne v případě Jana Plouhara. „Má dost natáčení a podobných závazků, proto chce zůstat na volné noze. Ale sám říkal, že rád s námi bude dělat, pakliže to bude termínově možné,“ doplnil Skočovský.

Organizace se tak výrazně přiblížila tomu, aby v září mohla navázat na předchozí roky Činoheráku a začít novou sezonu. Skočovského ale do září čeká úkol získat ještě herce.

„Je nutné, abych se pokusil oživit soubor. Asi budeme vypisovat výběrové řízení na herečky, takže mě teď čeká práce vybírat dámskou šatnu hereckého souboru,“ řekl.

Autorská práva drží spolek, chce jimi jistit svobodu souboru

Autorská práva na stávající repertoár souboru drží spolek Činoherák Ústí. Aby ho mohla hrát příspěvková organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem, musí se se spolkem dohodnout.

„Kdyby příspěvkovka chtěla hrát, musí s námi navázat kontakt a získat od nás licenční smlouvy. Lze to dohodou, nebo za úplatek,“ řekl bývalý umělecký šéf spolku a člen jeho správní rady Filip Nuckolls.

Sám preferuje poskytnutí smluv za peníze a zároveň je prý v případě potřeby připraven práva zablokovat. To v případě, že by město divadlu nezajistilo tvůrčí svobodu.

Zastupitelstvo při schválení dotace pro příspěvkovku uložilo radě města, aby se změnila zřizovací listina organizace. Počítá se se vznikem dozorčí rady, jež má být nárazníkem mezi radou a ředitelkou příspěvkovky.

„Pokud by se zřizovací listina nezměnila, příslušnými právními kroky odejmu práva a zakážu hrát,“ upozornil Nuckolls. Příspěvkovka by tak přišla o možnost předvádět naprostou většinu stávajícího repertoáru spolku včetně hitů, jakými jsou hry Klub rváčů či Zkrocení zlé ženy.

Organizace dostala dotaci 6,3 milionu korun. Původní návrh pro obdobnou dotaci spolku neprošel.