Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček | foto: Karel Pešek, MAFRA

Premiér znovu slíbil, že osobně podpoří mostecké horníky, říká hejtman

  • 9
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček využil úterní návštěvy českého premiéra v litvínovské chemičce a lobboval za schválení kompenzací mosteckým horníkům, kteří kvůli postupnému útlumu těžby na dole ČSA přijdou o práci. MF DNES s ním na toto téma udělala rozhovor.

Kabinet už kompenzace schválil horníkům z OKD na Karvinsku, jejich severočeské kolegy však do programu nezahrnul (psali jsme o tom zde).

„Premiér Bohuslav Sobotka pro to má velké pochopení, podporoval to už při prvním projednávání ve vládě. Slíbil opětovnou podporu, protože považuje za rozumné, aby to bylo nastejno,“ sdělil Oldřich Bubeníček.

Jaký byl váš hlavní argument, aby vláda pro kompenzaci horníkům z lomu ČSA zvedla ruku?
Mělo by to být u nás stejné jako na Karvinsku. V prvním vládním usnesení bylo, že na Karvinsku se soukromá společnost dostala do insolvence a stát jí pomůže, kdežto na Mostecku je firma, která prosperovala, stát jí však zakáže další těžbu a na to by její horníci doplatili. To považuji za dost nelogické.

To znamená, že jste tedy svůj postoj vysvětloval stejně jako v dopise, který jste premiérovi poslal před dvěma týdny. Četl ho?
Četl. Říkal, že jeho názor byl už při prvním projednávání na vládě podobný a že by mezi horníky měla být v tomto určitá rovnost.

Jak vám vlastně předseda vlády vysvětlil, že vláda v květnu z původního návrhu vyňala podporu havířů z Mostecka?
Že ne všichni ministři měli stejný názor a ti, co měli jiný, si prohlasovali své (proti se postavil především ministr financí Andrej Babiš, pozn. aut.).

Premiér vám tedy slíbil, že tentokrát to vláda podpoří?
Slíbil, že to podpoří on a že s tímto jeho postojem to vláda projedná, což znamená, že by to mělo mít svou váhu.

Takže vám nezaručil, že to odhlasuje celý kabinet?
To on nemůže slíbit, ale já si vážím toho, že to podporuje a že to bude prosazovat na vládě.

Kdy by se kompenzacemi pro horníky z ČSA měla vláda zabývat?
Pokud mám správné informace, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová by to měla vládě předložit do konce června.

Když kabinet finanční podporu horníkům schválí, kolika z nich by se měla týkat a jak by měla být vysoká?
Podpora by se netýkala všech zaměstnanců, ale jen těch, kteří budou končit kvůli limitům. Měly by to být stovky lidí (podle dat Severní energetické těžící na dole ČSA ubude v důsledku zachování limitů 1 932 pracovních míst, pozn. aut.). Kdybychom to přepočítali, mělo by se jim během pěti let vyplatit 218 milionů korun.

Jak budete postupovat, pokud kompenzace znovu neprojdou?
Budu za horníky bojovat dál, ale věřím, že převážná většina ministrů bude tentokrát pro a že to tudíž projde.