Hasič Jaroslav Hocko z Varnsdorfu vymyslel speciální brašnu, v níž jsou uložené...

Hasič Jaroslav Hocko z Varnsdorfu vymyslel speciální brašnu, v níž jsou uložené barevné reflexní pásky k označování zraněných při hromadných nehodách. | foto: Michal Šafus

Hasič vymyslel brašnu na značení zraněných, už ji mají v celém kraji

  • 2
Hasičům v Ústeckém kraji nově slouží speciální brašna, v níž jsou uložené barevné reflexní pásky k označování zraněných při hromadných nehodách. Vymyslel ji varnsdorfský hasič Jaroslav Hocko, na vývoji pásek se podílela specializovaná firma.

„Na barevném označování zraněných při hromadných neštěstích není nic nového, jenže dosud jsme měli pásky v podobě elektrikářských nebo těch, které se používají třeba na koncertech. Byly jednorázové a jejich nasazování zdlouhavé. Ty nové mají snadné použití, jen se zraněnému přicvaknou na vhodné místo, a hlavně nejsou jednorázové,“ přibližuje Hocko.

Barevné označování zraněných slouží zdravotníkům. Podle typu pásek vědí, kterým zraněným se věnovat v první řadě.

„V každém útvaru je školený zdravotník, který rozpozná, o jaký stupeň zranění se jedná. Podle toho připne zraněnému pásku příslušné barvy. Například červená dává zdravotníkům znamení, že člověk má ta nejtěžší zranění a musí se mu věnovat přednostně,“ říká hasič.

Velká přednost je podle Hocka v tom, že nasazení pásky je velmi rychlé a díky speciální tužce, jež je součástí brašny, mohou hasiči pásky popisovat za jakéhokoliv počasí, dokonce i pod vodou. Kromě zranění na ni mohou zaznamenat například to, že zraněný je nemocný, alergický a podobně.

Brašny už mají všichni hasiči v kraji

Brašny už mají všechny stanice hasičského záchranného sboru v Ústeckém kraji. „Zatím ji ale podle mých informací naostro nepoužili, protože k žádné hromadné nehodě nedošlo,“ doplnil mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.

Značení zraněných při hromadných neštěstích je pro hasiče, ale i pro zdravotníky povinné ze zákona. Mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník uvedl, že zdravotníci mají své vlastní brašny, které jsou od těch hasičských odlišné.

„Barevné roztřídění zraněných je samozřejmě totožné. My používáme pásky, které se rozdávají na koncertech. Naše plechové boxy mají oproti hasičské brašně navíc i identifikační karty zraněných, do kterých lékaři zapisují zranění,“ řekl Voleník.