Kryštof Palme a jeho háček, na nějž mohou lidé zavěšovat sáček s ještě poživatelnými potravinami, které by jinak vyhodili. | foto: archiv Kryštofa Palmeho

Student z Ústí navrhl háček k popelnicím na jídlo pro bezdomovce

  • 22
Na fakultě umění a designu ústecké univerzity dostali studenti za úkol vymyslet projekty, jak zlepšit kulturu žití ve městě. Kryštof Palme přišel s nápadem, jak omezit plýtvání s jídlem a pomoci třeba bezdomovcům, aby ho nemuseli hledat v popelnicích a zároveň kolem nich nedělali nepořádek.

„Společnost hodně plýtvá potravinami, které pak končí hnijící na skládkách, přitom by z nich ještě někdo mohl mít užitek,“ vysvětluje Palme, co ho vedlo k nápadu zavěšovat ke kontejnerům háčky na pytlíky s ještě poživatelným jídlem.

Primárně jde podle něj o hlavně o lidi, kteří nejsou v takové finanční situaci, aby si mohli nějaké to jídlo koupit, a musejí ho hledat v odpadcích.

Háčky jsou zatím čtyři na různých místech v Ústí nad Labem, ale brzy jich má být víc. V budoucnu pak mají být k sehnání i pro veřejnost, aby je lidé mohli pověsit ve svém okolí. Kryštof Palme věří, že je budou lidé využívat.

Strážníci o úspěchu pochybují

„Určitě se najdou i takoví lidé, kteří budou potraviny dál raději vyhazovat. Stoprocentní úspěšnost v takové záležitosti nedosáhnete nikdy,“ je si student vědom.

„Zároveň počítám s tím, že si jídlo mohou brát i ti, kteří ho ne až tak úplně potřebují, třeba chovatelé pro svá zvířata,“ naznačil další možnost využití.

Nápad má příznivce, třeba děkana zmíněné fakulty Pavla Mrkuse.

„Je to pěkná myšlenka. Hlavně v zimě, kdy jídlu nebude hrozit brzká zkáza, se jistě najde řada vděčných sběračů, kteří dosud lovili hluboko v útrobách kontejnerů,“ řekl.

Najdou se ale i skeptici. „Dobrý pokus, ale nečekali bychom viditelné zlepšení. U lidí bez domova nejde jen o jídlo, berou cokoli,“ míní šéf ústecké městské policie Pavel Bakule.