Jiří Madar se do funkce prvního náměstka primátora dostal po červnovém převratu, jejž provedl s částí již vyhozených členů ANO. Jeho hnutí UFO má přitom v zastupitelstvu jen dva členy. U moci jsou s tichou podporou opozičních ODS, ČSSD a KSČM.

Jiří Madar se do funkce prvního náměstka primátora dostal po červnovém převratu, jejž provedl s částí již vyhozených členů ANO. Jeho hnutí UFO má přitom v zastupitelstvu jen dva členy. U moci jsou s tichou podporou opozičních ODS, ČSSD a KSČM. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Náměstek primátora Ústí řídí polikliniku a ordinuje. Zvládám to, tvrdí

  • 7
Část ústecké opozice kritizuje souběh prací náměstka primátora Jiřího Madara z Ústeckého fóra občanů, který do funkce dosedl po červnovém převratu na magistrátu. Vedle funkce prvního náměstka je ředitelem Ústecké polikliniky a má soukromou lékařskou praxi.

„Moje pracovní nasazení, i o víkendech, přizpůsobuji potřebám tak, abych uspokojil jak občany města, tak klienty soukromého zařízení Ústecké polikliniky a moje pacienty,“ uvedl ke svému vytížení Madar. Jak konkrétně dělí čas mezi všechny tři pozice, neřekl. „Ujišťuji vás, že nepracuji osm hodin denně,“ dodal.

Madar zastává funkci náměstka primátora jako uvolněný, což znamená, že by měla být jeho hlavní pracovní náplní. Do jeho kompetencí spadá školství, sport, kultura a sociální věci. V těchto záležitostech určuje agendu, kterou pak úředníci naplňují. Jako náměstek se navíc účastní různých oficiálních akcí, schůzek a zhruba jednou týdně absolvuje zasedání rady města.

Do toho jako ředitel šéfuje Ústecké poliklinice, což je největší soukromé zdravotnické zařízení v Ústí se 150 zaměstnanci. Kolik času vedení polikliniky věnuje, není jasné. Madar neodpověděl, jeho sekretářka pak zůstala zdrženlivá. „Nebudu vám odpovídat. Nemám to v kompetenci,“ sdělila Šárka Janoušková z Madarova sekretariátu.

Madarovým třetím úvazkem je lékařská praxe v soukromé klinice Tornero, kde je ředitelkou jeho žena a kde působí jako ortoped. V Torneru ordinuje každé liché pondělí od 15:30, každý pátek od 14 hodin a po dohodě i o víkendech.

„Je otázka především schopnosti manažersky zvládat všechny tyto funkce a úlohy. To se může projevit postupem času ve fungování magistrátu, zmíněné polikliniky nebo soukromé praxe,“ hodnotí Madarovu nadprůměrnou profesní zátěž Petr Leyer z organizace Transparency International, která mapuje kvalitu veřejné správy.

Nevím, proč je tedy pro funkci uvolněný, říká Leyer

Leyer se ale pozastavil nad tím, že vzhledem ke svým dalším úvazkům působí Madar jako uvolněný radní. „Nevidím v tom moc velký smysl. Náměstek může být též neuvolněný a stále mít na starosti důležitou agendu. Zde bych viděl rozpor a nepochopení daného institutu uvolněnosti a neuvolněnosti,“ podotkl.

Primátorka Věra Nechybová nemá k Madarově práci výhrady. „Obdivuji jeho pracovitost a ochotu věnovat se nejen klientům, ale také městu a jeho občanům,“ podotkla. „Jeho práce je skutečně plnohodnotná. Kéž by bylo takových pracovitých lidí více,“ dodala.

Část opozice naopak dává jasně najevo, že všechny pozice nelze stíhat na sto procent. „Den má pouze 24 hodin a jistě i pan Madar někdy spí, takže logicky nemůže naplnit všechny úvazky za které je honorován,“ míní zastupitel Radim Bzura z TOP 09. Argumentuje tím, že materiály k blížícímu se zasedání zastupitelstva, za něž Madar nese politickou odpovědnost, jsou neúplné.

Předchozí první náměstek primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí zase upozornil, že on kvůli své politické funkci musel všechny své ostatní aktivity utlumit.

„Začínal jsem každý den v devět hodin a v 90 procentech případů jsem odcházel z magistrátu jako poslední, většinou kolem deváté až desáté večer,“ popisuje své nasazení. „Je to naprosto neslučitelné, v žádném případě nemůže funkci náměstka zastávat plnohodnotně,“ dodal k Madarovým funkcím.