Filmař Martin Studecký s listinou císaře Rudolfa II. o prodeji hradu Hněvín

Filmař Martin Studecký s listinou císaře Rudolfa II. o prodeji hradu Hněvín | foto: archiv Martina Studeckého

Filmaři ukazují osobnosti Mostu. Dceru magistra Kelleyho i katova syna

  • 4
Že Most není jen město uhlí s paneláky, se ve svých dokumentech snaží ukázat dva Mostečané, muzikant Míra Kuželka a filmař Martin Studecký. V jejich filmech znovu ožívá bohatá historie města a zajímavé osobnosti, o kterých se dnes již téměř neví.

„V Mostě je třeba umělecká škola Floriana Leopolda Gassmanna. Ale málokdo ví, že to byl kapelník Marie Terezie a Josefa II., mostecký rodák, který objevil například slavného skladatele Salieriho,“ vypráví Studecký.

Takových pozapomenutých osobností má Most spoustu. „Všichni třeba znají magistra Edwarda Kelleyho, který v Mostě zemřel. Ale málokdo zná jeho životní příběh. Třeba, že měl nevlastní dceru Vestonii, již František Ladislav Čelakovský řadil mezi nejlepší české básnířky,“ přibližuje Studecký.

Alžběta Johana Vestonie, první česká básnířka vůbec, byla ve své době slavnější než její současník William Shakespeare. V Mostě žila v domě, který tam se zemědělskou usedlostí koupila její matka.

Šikanovaný katův syn se nakonec přátelil s Goethem

Za jednu z nejzajímavějších postav mostecké historie Studecký považuje Karla Hussa, jenž se narodil na konci 18. století mosteckému katovi. Otec totiž nechtěl, aby syn skončil jako kat, a tak jej poslal na místní piaristické gymnázium, kde byl Karel v prvním ročníku mezi nejlepšími studenty.

„Ale ve druhém se spolužáci dozvěděli, že je syn kata. Tam je paralela s dnešní sociální diskriminací. Kdo nemá pořádný mobil nebo oblečení, ostatní se mu smějí. Tam stačilo, aby se dověděli, že je syn kata, a začali jej šikanovat. Šikanovali jej i učitelé, tak ze školy utekl,“ říká filmař, co se dozvěděl při natáčení dokumentu od historiků.

Unikátní příběh mladíka, který se chtěl vlastním přičiněním dostat ze společenské pasti, vyvrcholil v Chebu. Tam Karel Huss nakonec přece jen převzal katovskou štafetu - od svého strýce. Také se však na západě Čech věnoval léčitelství, historii a sběratelství. Díky znalosti minerálů se seznámil a spřátelil například s J. W. Goethem.

„A přes něj a Goethovo přátelství s Ulrikou von Levetzow se dostáváme zpátky do naší oblasti (majitelka panství v Třebívlicích nedaleko Mostu se spřátelila se slavným básníkem v Mariánských Lázních, kde se do ní zamiloval. Po její smrti se Třebívlice staly majetkem města Mostu - pozn. red.). To mne hrozně baví, tyto dobové příběhy a jejich předávání mladým lidem,“ říká Studecký.

Vedle dokumentů točí i klipy se známými zpěváky

Filmy o historických osobnostech točí zajímavě, aby zaujaly i děti. V dokumentech tak hovoří odborníci z muzea či archivu, ale také herec mosteckého divadla Jiří Kraus, jenž přidává i různé zajímavosti.

Filmy o významných osobnostech vznikly ve spolupráci s mosteckým muzeem či archivem a zájemci si je mohou prohlédnout na DVD nebo na internetu. Filmové projekty mají i širší záběr. Třeba dokument o Flájském plavebním kanále je historií života v Krušných horách.

„Točíme dokumenty o starém i novém Mostě. Jak to tady vypadá. Jsou to projekty pro náš region, ale rozdáváme je i dál a lidé jsou hodně překvapení, kolik je tady hezkých míst. Ať to jsou sportovní areály, kopce Českého středohoří nebo Krušné hory. Kolik tady roste chráněných rostlin,“ přibližuje společné filmařské projekty Kuželka.

Společně dělají i videoklipy pro slavné české umělce, kterým Kuželka navíc píše i texty - třeba Karlu Gottovi či Davidu Kollerovi. Natočili například úspěšný klip Tančíš sama pro tragicky zesnulého zpěváka Petra Muka. I v něm pomohli zviditelnit některá severočeská města. Natáčeli ho ulicích Žatce a v divadle v Teplicích.