Humor na stránkách Sudety - nejkrásnější místo v pekle: „Nejlepší bubeníčkové...

Humor na stránkách Sudety - nejkrásnější místo v pekle: „Nejlepší bubeníčkové pochází ze Sudet!“ (V koláži komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček) | foto: FB Sudety - nejkrásnější místo v pekle

Radní si coby Henlein utahuje i z odsunu. Chci kultivovat Sudety, říká

  • 341
Na Facebooku vznikla provokativní stránka Sudety - nejkrásnější místo v pekle. Založil ji teplický radní Dominik Feri, který v radě neúspěšně navrhoval odsouzení odsunu sudetských Němců. Na stránce ale nešetří ani je. Říká, že chce přispět k vyrovnání s minulostí a kultivovat stigmatizovaný region.

„Je to poněkud politicky nezodpovědné. Už jsem svými činy ale tak podepsaný, že mi to asi moc nepřitíží,“ říká 18letý Feri, který v úterý maturoval se samými jedničkami na teplickém gymnáziu (Facebooková stránka zde).

Stránka není zrovna politicky korektní, zesměšňujete odsunuté Němce i ty, kteří do Sudet přišli po nich. Nebojíte se, že vám Facebook stránku smaže?
Bude záležet na tom, jak moc budu konfliktní. Když to přepísknu, tak to dlouho trvat nebude. Na stránce je ale vtipné právě to, že uráží vlastně všechny, takže se nikdo nemůže cítit být uražen sám. Trochu mi nahrává, že jsem hodně mladý. A mladí dělají chyby, které jim pak lidé odpouštějí. Třeba Dan Landa hrál v Orlíku...

Co je vůbec smyslem takto konfrontační stránky?
První rovinou je snaha pobavit. Jsou tam stereotypy, ironie, sarkasmus, jisté poraženectví, sebemrskačství i smířenost. Tohle vše generuje vtipnost. Jenže když se člověk zasměje, může začít i přemýšlet. Po sedmdesáti letech od odsunu jsme stále vykořeněný kraj s apatickým obyvatelstvem, odkud se snaží utéct vše, čemu narostly nohy. Málokdo je hrdý na to, že je ze Sudet. Je to stále stigma a vzhledem k republikovému obrazu Sudet se není čemu divit. Ale kdo říká, že nemůžeme být hrdí na to, že žijeme v kraji, který je až v komicky tragickém stavu oproti zbytku republiky?

A stránkou to zkoušíte změnit?
Půjde-li vše, jak má, minimálně se srovnáme s minulostí regionu. Smíření s německou historií místa nemá proběhnout jen na politické úrovni, kdy si česká a německá delegace potřesou rukama, ale spíš na úrovni občanské. Že si každý sám pro sebe řekne, že vůči sudetským Němcům necítí žádnou zášť. Co jsme si, to jsme si.

Potřebují se podle vás lidé vůbec smiřovat s minulostí, když kolem hoří řada jiných problémů, ať už s nezaměstnaností, nebo třeba s menšinami?
Když se lidé nemohou identifikovat s místem, kde žijí, tak kašlou na to, jak se bude dále utvářet. Pražáci jsou na svůj životní prostor hrdí. Plzeňáci jsou patrioti až za hrob. Sudeťáci? Vůbec. Když se ale smíříme s minulostí, tak očistíme nejen slovo Sudety, nýbrž i vědomí lidí. Po téhle etapě se pak zaměříme na aktuální problémy regionu. Zní to mesiášsky, že by stránka na Facebooku mohla kultivovat region. Ale když se podíváte na skupinu Žít Brno, z níž se utvořila silná občanská iniciativa, tak to lze. Akorát s tím rozdílem, že lidé v Brně umí číst...

Dominik Feri se stal v osmnácti letech nejmladším radním statutárního města.

Říkáte, že chcete kultivovat region. Vaše příspěvky však nejsou zrovna kultivované a v diskuzích vystupujete pod přezdívkou Konrád Henlein. Nemůže to lidi spíš naštvat nebo odradit?
Projev skutečně není kultivovaný, je provokační, kritický a jízlivý. Přesto mě překvapilo, kolik lidí je na stejné vlně. Chápu, že některé odsunuté Němce to může pobouřit, protože třeba nepochopí přesah celé stránky. Ale já cílím na české publikum. Na mladé lidi, kteří nevědí o odsunu vůbec nic. Věřím, že když jim toto téma podám žoviálně, tak je začne zajímat. Nejsou zatíženi předsudky jako jejich rodiče. Jsou první generací, která může téma odsunu uchopit objektivně.

Sudetoněmecký landsmanšaft nedávno vypustil ze stanov požadavek na vrácení majetku sudetským Němcům. Vnímáte tedy, že další krok na cestě ke smíření je na české straně?
Ano. Jeden udělala brněnská radnice, která projevila lítost nad tamním pochodem smrti. Sám jsem také v teplické radě navrhl bod, abychom odsoudili události z května a června 1945, kdy asi 30 tisíc lidí hnali přes Cínovec do Německa. Můj návrh neprošel. Jde stále o živé téma. Ale mladí dnes nevnímají křivdy, které se na obou stranách staly. Mohou tak pochopit, že omluva neznamená ohýbání dějin. Bude však trvat ještě jednu dvě generace, než se s tím zcela srovnáme. Stejně tak s komunismem.

Komunistická současnost regionu je další velké téma vaší stránky. Do čeho všeho ještě chcete tepat?
Stránka se bude vymezovat vůči všem, kteří nosí rudou hvězdu nebo mají jen půlku mozku. Sudety jsou skvělé v tom, že témata zde neustále vznikají. Na stránce všechny současné i minulé problémy Sudet zveličuji, což snad může některé lidi zaktivizovat. Ačkoli taková evoluce jako v případě Žít Brno se asi konat nebude.

Proč myslíte?
Protože tady na severu není z čeho brát. Sudety sice rodí mnoho intelektuálů schopných kultivovat prostor kolem sebe, jenže je vtáhne Praha. Jaké lepší podmínky by přitom občanské hnutí potřebovalo k realizaci než kraj, který je v rozvratu?

Po prázdninách sám zamíříte do Prahy na studia práv. Neobáváte se, že velkoměsto pohltí i vás?
Toho se nebojím ani trochu. Teplice mám natolik zažrané pod kůží, že bych bez nich nevydržel.