Petr Vráblík byl prvním ředitelem dotačního úřadu Severozápad. Že by dotace...

Petr Vráblík byl prvním ředitelem dotačního úřadu Severozápad. Že by dotace nezákonně ovlivňoval, odmítá. Prý jen nezávazně doporučoval. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jen jsem nezávazně doporučoval, odmítá exředitel machinace s dotacemi

  • 3
Před ústeckým krajským soudem vypovídal poslední z osmi obžalovaných v kauze machinací v ROP Severozápad, na řadu přišel bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Vráblík. Skupina v čele s bývalým náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou podle obžaloby ovlivnila schválení dotací k projektům za 1,4 miliardy.

Vráblík před soudem obsáhle vyprávěl o detailech práce dotačního úřadu a několik hodin předčítal ze své výpovědi svázané v kroužkové vazbě. Popisoval, jak každý projekt v první fázi posuzují nejprve manažeři úřadu a ve druhé fázi přiřazení externí hodnotitelé.

Kauza ROP Severozápad

Obžaloba viní osm lidí z machinací v dotačním programu Severozápad a ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun, 922 milionů korun úřad proplatil.
Před soudem stojí bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, manipulacích se měli podílet i tři exředitelé úřadu Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart.
Obžalovaný je i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, žadatel o dotaci Omar Koleilat a úřednice Klára Odvárková. Všichni vinu odmítají. Osmá obžalovaná je spolupracující Irena Kotlanová, které vše přiznala.

Podle vyšetřovatelů existovala skupina expertů, kteří byli vstřícní, dávali hodně bodů a právě oni byli nasazovaní na protekční žádosti. Sami však policii vypověděli, že je nikdo k ničemu netlačil.

Vráblík je podle obžaloby jedním z těch, kteří místo transparentního losování hodnotitele projektů přímo dosazoval. E-mail se seznamem hodnotitelů odeslal další obžalované, úřednici Kláře Odvárkové. „Byla to nezávazná doporučení,“ tvrdil Vráblík. „Na dokumentech není nikde napsáno: nařizuje Vráblík,“ dodal.

V jednom z e-mailů o projektech psal, že „tohle bych chtěl ohlídat“. Ve čtvrtek se snažil soud přesvědčit, že tím myslel, aby projekty z Ústeckého kraje prošly a region se rozvíjel. „Bylo nutné bojovat o každý projekt,“ řekl s tím, že pokud by se nepodařilo vyčerpat přidělený balík peněz z EU, hrozily by sankce z Bruselu.

Záměna pater

Už ve středu před soudem vypovídal i obžalovaný Omar Koleilat kvůli projektu na opravu hotelu Cascade v Mostě. V jeho původní žádosti o dotaci stálo, že má být určena na rekonstrukci devátého patra. Úředníci ale zjistili, že to už je z větší části opravené, a chtěli projekt vyřadit. Řešení se našlo záhy: deváté patro se v žádosti změnilo na sedmé. Podle obžaloby kvůli tomu došlo k padělání žádosti.

S požadavkem, aby projekt prošel, měl podle obžaloby přijít tehdejší ředitel úřadu a nástupce Vráblíka Petr Kušnierz. „Kušnierz mi řekl, že by mělo být naší snahou najít nějaké řešení. Netroufám si spekulovat, proč došlo ke změně názoru,“ sdělil soudu i právník úřadu Jan Martinovský, který měl podle obžaloby radit, jak to udělat. Martinovský i Kušnierz vinu odmítají.

Odmítl ji i Koleilat. Namítal, že firma, v níž pracuje a které hotel patří, si na vypracování žádosti o dotaci najala další firmu a on se žádostí nemá nic společného. „Nepodepsal jsem žádost o dotaci, nepodílel se na její přípravě, ani ji neměnil. Ty, kteří dělali žádost, neznám,“ uvedl.

Před soudem ale zazněly odposlechy, které dokazují, že s Kušnierzem o změně patra mluvil. „Domnívám se, že jsme řešili jen administrativní věci,“ reagoval Koleilat. Koleilat upozorňoval na chyby v obžalobě. Podle se něj třeba opírala o evropský předpis, který ale byl zrušený. Sami advokáti dalších obžalovaných ale podotkli, že zrušenou směrnici nahrazovala jiná, která dál platila.