Krajská zdravotní (ilustrační snímek)

Krajská zdravotní (ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

EU chce po Krajské zdravotní vrátit desítky milionů, jinak utne dotace

  • 6
Společnost Krajská zdravotní sdružující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji bude muset kvůli podezřelým zakázkám zdravotnické techniky vrátit Evropské unii přes 170 milionů korun. Kdyby tak neučinila, hrozilo by zastavení všech evropských dotací jak pro Ústecký, tak Karlovarský kraj.

"Krajská zdravotní vrátí Evropské unii přes 170 milionů korun, jinak by prý hrozilo zastavení dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad," oznámil člen Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Jakub Pánik.

Hospodaření KZ

Společnost měla v roce 2009 měla zisk 120 milionů korun, v roce 2010 zisk dosáhl 62 milionů. Na konci května měla společnost ztrátu 16 milionů.

KZ si musí brát třísetmilionový kontokorentní úvěr na financování běžného provozu, dodavatelům platí faktury se zpožděním. Nepomohlo ani to, že v červnu muselo odejít 150 zdravotních sester a středního personálu.

Antimonopolní úřad v květnu udělil společnosti dvě pokuty za celkem 900 tisíc korun, KZ se proti tomu odvolala. (více zde)

Podle dopisu, který ROP z Bruselu dostal, Evropská komise požaduje, aby KZ nebyly dotace vyplaceny a aby vrátila ty peníze, které už dostala. Pokud se tak nestane, dotace pro Karlovarský a Ústecký kraj kraje z ROP by byly zastaveny. To by byl vážný problém, protože kraje už zahájily projekty za miliardy korun, které by už zpětně od Evropské unie nikdy neviděly.

Podle Pánika není jiná možnost, jak výhrady komise vyřešit. "Celý program v hodnotě několika miliard nemůže být ohrožený kvůli 170 milionům," uvedl.

Hospodaření společnosti kritizuje nejen Brusel, ale kontrolu sem kvůli předraženým zakázkám za 420 milionů z fondů EU vyslalo i ministerstvo financí. Podle ministerského auditu přístroje stály o 31 milionů víc, než je obvyklá cena. (více zde)

Podle mluvčí regionální rady Marcely Klíchové z dopisu vyplývá, že Evropská komise neproplatí nákupy, které jsou podle auditu předražené. Konkrétní částku ale úřadu nesdělila. Podle odhadů Brusel nemusí proplatit minimálně 100 milionů korun. Krajská zdravotní od úřadu dostala už 390 ze 420 milionů korun, část peněz bude nejspíše muset vrátit.

Jak na tom Krajská zdravotní je, by měl ukázat audit hospodaření společnosti, který odborníci odevzdali 30. června. Představenstvo společnosti, které si audit objednalo, bude jeho výsledky projednávat 12. července.

Společnost věc nekomentovala

Krajská zdravotní

Vznikla rozhodnutím Zastupitelstva Ústeckého kraje 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně sdružuje Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

Vedení Krajské zdravotní se ke stanovisku Evropské komise odmítlo vyjádřit. "Žádné takové stanovisko jsme nedostali, proto ho nemám jak komentovat," řekl mluvčí společnosti Jiří Vondra.

Kvůli zhoršující se situaci ve společnosti měl být minulý týden z postu předsedy představenstva odvolán Petr Benda. On ale raději odešel sám. (více zde)

"Určitě tento krok nebyl posledním. Myslím, že situaci budeme muset řešit i personálně. Pokud se podíváme dva tři roky zpět, situace není v pořádku," sdělil vícehejtman Arno Fišera, který výsledky hospodaření KZ kritizuje dlouhodobě.

Od června problémy společnosti pocítili i pacienti. Kvůli nižším platbám od pojišťoven (180 milionů korun) KZ zastavila neakutní operace kyčlí, páteří, letos budou chybět peníze na hospitalizaci 6 500 pacientů. Chybí peníze na drahé léky pro pacienty s rakovinou a roztroušenou sklerózou. (více čtěte zde)