Rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Elektrárna u Moldavy na Teplicku vzniká bez povolení. Hrozí jí zbourání

  • 19
Fotovoltaická elektrárna, která vyrůstá u obce Moldava na Teplicku, se podle všeho staví nezákonně. Vyplývá to ze šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP), podle níž úřady neměly projektu vydat stavební povolení. Krajský úřad může stavbu v Krušných horách nechat zbořit, rozhodnout má do prosince.

Zásadní problém je ten, že obec nemá pro lokalitu, kde se továrna buduje, zpracovaný územní plán. "V takovém případě nemělo být vůbec vyneseno územní rozhodnutí, ani vydáno stavební povolení. Je to hrubě v rozporu se zákonem," uvedla ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová.

Stavební povolení však původní investor stavby, společnost Moldava - Srdce Krušných hor, získala v srpnu 2009 od stavebního úřadu v Duchcově. Projekt od ní odkoupila firma Talwin, která letos v červenci stavbu zahájila.

Důvodem, proč úřad v Duchcově na stavbu kývl, byla zřejmě změna zákona, o níž patrně úředníci z Duchcova nevěděli. Od 1. ledna 2007 totiž platí, že územní rozhodnutí, které předchází vydání stavebního povolení, nelze provést v případě, že obec nemá zpracovaný územní plán.

Jenže stavební úřad v Duchcově se začal žádostí o stavební povolení zabývat už v roce 2006, kdy stačilo, aby existoval pouze návrh územního plánu. A to obec Moldava splňovala.

Úředníci udělali chybu, tvrdí stavební úřad v Duchcově

"V období mezi přijetím žádosti o vydání stavebního povolení a jeho vydáním tedy muselo dojít k chybě úředníků," potvrzuje vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková. Přeloženo to znamená, že při konečném rozhodnutí stavební úřad nepostupoval podle platného zákona.

Rozestavěná sluneční elekktrárna u Moldavy na Teplicku.

Za plotem stojící rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku.

Otázkou zůstává, proč Moldava nemá schválený územní plán. Od představitelů obce se MF DNES odpovědi nedočkala.

"Po telefonu s vámi nic rozebírat nebudu. Vaší redakci moc nevěřím. Pošlete mi otázky e-mailem a uvidím, jestli vám na ně odpovím," uvedl místostarosta obce Tomáš Tvrdík. Nutno dodat, že do uzávěrky dnešního vydání se redakce odpovědí nedočkala.

"Návrh územního plánu má Moldava zpracovaný snad už osm let. Proč ho ale neschválili, nevím. Slyšela jsem hlasy, že zastupitelstvo už není nějakou dobu úsnášeníschopné," míní pouze Kvasničková.

Inspekce prověřuje ještě další podezřelé akce

ČIŽP se začal o stavbu zajímat hned v červenci, kdy obdržel petici od místních. "Dostali jsme petici se zhruba 100 podpisy. Petice byla směřována na více akcí v okolí Moldavy a mimo jiné i na výstavbu této fotovoltaiky. Postupně prověřujeme všechny akce, ale tato "hořela" nejvíc," uvedla Moravcová.

Inspekce navíc odhalila u projektu další nedostatky, které by v normálním případě vydání stavebního povolení neumožnily.

PODEZŘELÁ ELEKTRÁRNA

Stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu bylo uděleno v červnu 2009, stavba začala letos v červenci. Podle České inspekce životního prostředí bylo však vydání stavebního povolení nezákonné. Obec Moldava totiž nemá platný územní plán, který k vydání stavebního povolení podle zákona nutný.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. Další věci jsou zatím v šetření," uvedla Moravcová.

Místopředseda představenstva firmy Talwin Ahmad Raad se k věci vyjádřil prostě: "My máme právoplatné rozhodnutí a nemáme ani právo ze zákona zpochybnit rozhodnutí státní správy," uvedl pro Českou televizi, která na případ upozornila jako první.

O dalším osudu stavby rozhodne krajský úřad. "Na základě šetření může krajský úřad shledat nebo neshledat nezákonnost," uvedla Hanáčková. Na vydání rozhodnutí má kraj čas do 17. prosince.

"Krajský úřad může zrušit stavební povolení a z toho důvodu by se pak stavba nemohla realizovat," přeložila úřednický jazyk Moravcová.

V krajním případě má ovšem i ČIŽP pravomoc k zákazu stavby. "My stavbu můžeme zakázat, když se nepovoleně poškozuje životní prostředí," uvedla Moravcová. Jestli k tomu dochází v tomto případě, je v šetření.

Obec Moldava na Teplicku