Vodáci na Ohři

Vodáci na Ohři | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Dva jezy na Ohři jsou bezpečnější, vodáky varují výstražné bójky

  • 3
Dva jezy na řece Ohři, v Černém Mlýně a Kynšperku, budou pro vodáky při průjezdu přehlednější a záchranáři se k nim lépe dostanou. Povodí Ohře je upravilo tak, aby bylo jasné, kde se u nich dá nejlépe dostat na břeh. Opatřilo je také speciálními kotevními oky na stěnách pro využití při záchranných akcích.

"Dosavadní varovné prvky před jezy se ukázaly zčásti jako neefektivní. Je to jeden z kroků pro posílení bezpečnosti jezů. Varovné prvky ukazují jak blížící se nebezpečí, tak i místa výstupu z vody. Záchranné prvky jsou pak určeny jak pro laické, tak i odborné záchranné práce," vysvětlil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Před jezy jsou na viditelných místech, například mostních pilířích, umístěny cedule upozorňující na možné nebezpečí. Přímo v řece jsou pak výstražné bóje.

U jezů jsou označena možná kotviště a místa pro vystoupení z vody, u nich jsou další infotabule. Na zdech jezů jsou kotvy s oky a lanová zábradlí pro záchranáře. Úpravy přišly na 335 tisíc korun.

Už v roce 2010 prošel velkou rekonstrukcí takzvaný Thunický jez v Karlových Varech, jedno z nejnebezpečnějších míst na řece. Snížil se a vznikla na něm vodácká propust. Vodohospodáři přesto varují, že jejich bezpečnostní opatření fungují jen tehdy, když budou k jízdě na řece zodpovědně přistupovat i sami vodáci.