Model domu ve tvaru plachetnice, který Vlado Milunić navrhuje pro Hřensko.

Model domu ve tvaru plachetnice, který Vlado Milunić navrhuje pro Hřensko. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Architekt, jenž dal Praze Tančící dům, projektuje Hřensku dům jako loď

  • 14
Na břehu Vltavy má Praha turisty obdivovaný Tančící dům, jehož spoluautorem je Vlado Milunić. Na břehu Labe ve Hřensku má od tohoto renomovaného architekta chorvatského původu vyrůst dům s kavárnou či galerií ve tvaru lodi a vedle něj přístaviště.

Investorem stavby ve Hřensku zhruba za 100 milionů korun je firma Top Tank, která vlastní síť čerpacích stanic a obchodních center.

Slavný architekt Vlado Milunić, spoluautor Tančícího domu v Praze

„Má sídlo naproti Tančícímu domu, a tak mě povolali. Moc mě ten úkol baví. Hřensko se svým kaňonem řeky v pískovcových skalách je neuvěřitelné. Zvolil jsem proto stavbu blízkou přírodě, protože respektovat ji je to nejdůležitější,“ poznamenal Milunić.

„Zároveň jsem vyrůstal v Opatiji u moře. Strejdovi, který za války přišel o ruku, jsem byl já náhradní rukou. Pomáhal jsem mu stavět plachetnici, a tak je tato stavba i vzpomínkou na plachetnice,“ svěřil se MF DNES.

Neobvyklý dům má vyrůst na pravém břehu Labe, kousek po proudu za centrem města a asi 300 metrů před hranicí s Německem, na pozemku dlouhém 130 metrů. Část z něj patří Liboru Hammerovi a Marku Hyklovi, majitelům zmíněné firmy.

„Sousedí s bývalým celním přístavištěm, proto dostali nápad přístaviště obnovit. Hřensko žádné pořádné pro malé, osobní a výletní lodě nemá. Kromě něj by tu měli mít sjezd pro čluny i hřenští hasiči,“ přiblížil Karel Smutný, který má ve firmě Top Tank stavbu na starosti.

Obec věří ve vyšší návštěvnost

Podle místostarosty Hřenska Jana Havla se poprvé o tomto projektu začalo hovořit už před dvěma lety.

„Snad to opravdu vyjde. Pokud tam opravdu vyroste takový krásný objekt, jak to vypadá podle plánů, ještě to pozvedne návštěvnost Hřenska a to jen přivítáme,“ podotkl místostarosta Havel.

Budova má být 90 metrů dlouhá a 10 metrů široká, má stát na pilotách, aby byla nad hladinou tisícileté vody, a bude ze skla a dřeva.

„Celá bude průhledná, uvidíte tak na skály, z kavárny a cukrárny na druhé straně bude krásný výhled na řeku. Mám tam i rozhlednu, dolních 10 metrů je kovová konstrukce, dalších 30 metrů dřevěných,“ popisuje architekt.

„V tom místě se Labe zatáčí, a tak z ní bude výhled do Čech i za roh do Německa,“ líčí Milunić.

Součástí objektu bude i malé obchodní centrum

„Baví mě projekt stále vylepšovat, právě jsem ještě trochu změnil tvar střechy. Je trojúhelníková a bude celá ze dřeva. A teď mi modelem domu proběhla muška, prošla po celé střeše a z její špičky šťastně odlétla. Tak mi to schválila,“ doplnil s úsměvem.

Součástí objektu bude i malé obchodní centrum a expozice o historii plavby na Labi. „A také tu bude přibližně 30 až 40 parkovacích míst, což je bolest Hřenska, v letní turistické sezoně mu místa k parkování chybějí,“ dodal.

„Počítáme, že tu najde práci zhruba 30 lidí. Zatím jsme ale u projektu. Teď nás čeká papírování, které chceme stihnout do konce roku,“ uvedl Smutný.

„Čeká nás i jednání s Povodím Labe, od kterého máme v pronájmu polovinu bývalého přístaviště. Chceme si pronajmout i zbytek. Víme, že dům je u národního parku České Švýcarsko, a jsme také připraveni jim ve všem vyjít vstříc,“ řekl.

Pokud firmu jednání, získávání zbylých pozemků a potřebných povolení nezbrzdí, chce stavět příští rok a do roka a půl mít hotovo.