Poslední hlubinnou hnědouhelnou šachtu v Česku přikryl beton

  • 13
Čtyřiadvacet kubíků betonu udělalo definitivní tečku za provozem komořanského dolu Centrum, poslední hnědouhelné hlubinné šachty v Česku. Nad nejstarší těžební jámou z roku 1888, kterou kdysi horníci fárali do podzemí, bude betonový poklop vysoký půl metru.

Poslední vozík uhlí odtud vyjel 1. dubna a od té doby se důl společnosti Severní energetická připravuje na zavření (psali jsme o tom zde).

Všechny tři šachty do podzemí s kilometry chodeb se zasypávaly směsí sádrovce a popílku, která po ztvrdnutí připomíná beton. Tato hmota zabrání tomu, aby se nahoru dostal metan a dolů naopak kyslík, jinak by mohlo dojít k samovznícení uhlí.

„Zcela zasypaná je už takzvaná výdušná jáma, která z dolů odváděla plyn. Ta je nedaleko Horního Jiřetína a nyní zde musíme rozebrat dům nad jámou a pak ji také zabetonujeme,“ vysvětluje Pavel Lička, ředitel dolu Centrum.

Více než z poloviny je už zasypaná i nejnovější, 180 metrů hluboká těžební jáma, jíž se fáralo od roku 1953.

„Tato nejstarší jáma, u níž stojíme, je hluboká 160 metrů, průměr má 3,5 metru. Je tedy o polovinu menší, než ta nová,“ přiblížil ředitel u 128 let staré budovy, nad níž je stále kovová konstrukce s kolem, která do dolu spouštěla havíře.

Dnes je šachta naplněná 3,5 tisíci tun sádrovce a popílku, který se sem začal sypat 28. srpna. „Už se k těžbě nepoužívala 30 let. Zvenku moc hezky nevypadá, ale dole měla pěkné zázemí, vše bylo postavené z cihel,“ nastiňuje Lička.

Následuje pět let rekultivace

Jáma se používala pro dopravu dlouhých trubek pod zem i k mimořádným jízdám pro návštěvy. „Je mi líto, že důl končí. Pracoval jsem tu čtrnáct let. Havířina je kouzelná věc,“ dodal.

Nyní se bude důl Centrum, kde pracovalo 330 lidí, pět let rekultivovat. „Z dolu 220 lidí přešlo na lom ČSA, zbylá stovka zde stále zatím pracuje,“ sdělil šéf končícího dolu, kde se za celou jeho existenci vytěžilo zhruba 64 milionů tun hnědého uhlí.

Ještě v květnu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zvažoval, že by stát od společnosti Severní energetická důl za korunu koupil, zakonzervoval a byl by připravený jako záloha pro případnou těžbu pod Horním Jiřetínem.

„Nebyl to špatný nápad, zřejmě ale bylo na vyjednávání málo času. V současnosti už by zde těžba nebyla možná, důlní šachty zaplaví voda. Musela by se postavit nová šachta,“ podotkl Lička.

O uzavření „Centrumky“ vláda rozhodla v roce 1994. Protože stále platí limity těžby uhlí u Horního Jiřetína, lom ČSA bude těžit do roku 2025. Už v úterý ovšem skrývkové rypadlo dosáhlo limitů, za které nemůže, a horníci vytěžili poslední kubík hlíny nad uhlím. Další odkrývat nesmí.