Bývalá velvyslankyně při EU Milena Vicenová. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Ostudné jméno Kušnierz padalo v EU pořád, líčila u soudu exdiplomatka

  • 5
Bývalá velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová v pondělí vypovídala před ústeckým soudem. Nastínila atmosféru, která v roce 2011 panovala v Bruselu po vypuknutí aféry ředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze zatčeného kvůli úplatkům a machinacím s dotacemi.

Před soudem se nyní řešilo vysoké odstupné, které tehdy Kušnierz dostal při svém vyhazovu (psali jsme o tom zde). Obžalováno je pět lidí včetně někdejšího exhejtmana Ústeckého kraje z ODS Jiřího Šulce.

Vicenová byla představitelkou Česka v EU od roku 2008 do konce srpna 2012.

V pondělí vzpomněla, jak hned v roce 2008 žádala Petra Nečase, tehdejšího vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí, aby pracovníkům dotačních úřadů zvedl plat.

„Aby byli dobře zaplacení a nebyli v pokušení,“ vzpomněla. Nečas to odmítl s tím, že nechce měřit zaměstnancům státu dvojím metrem.

Hned následující rok 2009 se ředitelem úřadu ROP Severozápad, který rozděloval v Ústeckém a Karlovarském kraji evropské miliardy, stal Petr Kušnierz. Na úřad ho přivedl předseda výboru ROP Severozápad, bývalý hejtman Jiří Šulc.

Podvody s evropskými dotacemi

Kušnierz později přiznal, že jeho jmenování bylo zmanipulované. Na oko sice proběhl konkurz, ale výsledek byl dopředu známý. Mocní zákulisní hráči potřebovali loajálního člověka, který vše zařídí tak, aby dotace šly na ty správné projekty.

A Kušnierz se staral. O ně i o svou kapsu. Přestože bral stotisícový plat, říkal si o úplatky od žadatelů o dotace a přijímal je. Opájel se penězi i svým vlivem, jímž se chlubil do telefonu v době, kdy už ho policisté odposlouchávali. Už byl dvakrát odsouzen (poslední rozsudek zde).

Jeho zatčení v březnu 2011 způsobilo v Evropské komisi poprask. „Jméno Kušnierz padalo všude a pořád. Byla to velká ostuda,“ uvedla u soudu Vicenová. Vysocí evropští komisaři mluvili o vážném problému a důrazně požadovali nápravu.

Další obvinění

Před soudem kromě Šulce stojí další čtyři lidé. Jiří Červinka, jenž byl pověřený řízením úřadu po Kušnierzově zatčení; podle obžaloby nařídil sepsání doložky, jejíž text měl zformulovat právník úřadu Jan Martinovský.

Pavel Markvart jako tehdejší vedoucí odboru vnitřních činností podle obžaloby vymyslel způsob odstupného. Později se stal ředitelem a také on dostal doložku, i když sníženou na 425 tisíc.

Kvůli ní je souzená i nynější ředitelka Jana Havlicová.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí všem až 5 let vězení.

Čeští představitelé se snažili zabránit tomu, aby Česko nepřišlo o evropské peníze, což reálně hrozilo. „Jednání byla velmi tvrdá,“ uvedla Vicenová.

Nápravou se rozumělo mimo jiné Kušnierzovo odvolání. To ROP Severozápad udělal, ale neposlal Kušnierze pryč s prázdnou.

Státní zástupce: Doložku dohodl Šulc

Právě Šulc podle státního zástupce Jana Fuchse dohodl konkurenční doložku.

Kušnierz díky ní inkasoval osm měsíčních platů, což i s odvody činilo 745 tisíc, a zavázal se, že následujících 8 měsíců nebude pracovat. To stejně nemohl, neboť byl ve vazbě.

Šulc vinu odmítá. „Nic takového jsem nevymyslel, nenařídil ani neodsouhlasil,“ prohlásil. V pondělí odmítl i argument obžaloby, že uzavřít konkurenční doložku zakazuje zákon o úřednících.

Šulc přednesl několik vládních usnesení, podle nichž pracovníci dotačních úřadů nejsou úředníky, ale zaměstnanci.

Šulcovi hrozí 10 let vězení, neboť je obžalovaný i ze zneužití pravomoci úřední osoby. Líčení bude pokračovat v září.