Tvořit začal ve skladu, teď lidé pro jeho loutky létají přes půl světa

  • 3
Loutky, které ve svém ateliéru v ústeckých Habrovicích vyrábí Miroslav Nebeský, jsou nezaměnitelné. Své fanoušky mají po celém světě. Loutkář Nebeský se přitom k umění dostal oklikou.

„Po vojně jsem pracoval jako skladník ve velkoskladu s domácími potřebami a začal kreslit. Jako skladník máte po ruce stále desky, papír a tužku a spoustu krabic. Musel jsem jich pokreslit tisíce. Ze dne na den jsem prostě kreslil a maloval,“ vypráví jednačtyřicetiletý Ústečan.

Později přešel na vyřezávání loutek. V ateliéru jich má plno. Postavičky jsou unikátní hlavně svým výrazem. Vypadají, jako by měly každou chvíli obživnout, jako pohádkový Pinocchio.

„No ale to se děje! Neustále něco v atelieru hledám, a proč? Protože mi tam ty loutky ožívají a přenášejí mi věci. Navíc si s loutkami od jejich zrodu povídám,“ usmívá se Nebeský.

Loutky vyrábí nejčastěji z lipového dřeva, které musí schnout až pět let. Proslavil se figurkou svérázného ptáčka a vymyslel i, jak se bude vodit.

„Moje žena Katuška mi říká, že ty loutky vypadají jako já. Já sám si myslím, že je prostě baví být loutkama, a tak jsou kouzelné. Stejně jako já. Vyhlížím nezajímavý a trochu nudný, ale povídejte si se mnou o loutkách nebo o něčem, co mi přijde, že má smysl, a vyletí na vás uragán pocitů a myšlenek a zájmu. A v mém ateliéru, tam se ze mne stává ten, kdo vdechuje život dřevu,“ rozpovídal se Nebeský, který je jinak spíše introvert.

Kanaďanka má 25 loutek, Brazilec si pro jednu přiletěl

Jeho zákazníci jsou převážně ze zahraničí, jelikož autorská loutka není levná záležitost. Kupují je hlavně cizinci v galeriích v Praze.

„Mám za ta léta i své sběratele. Nejvíc loutek má moje kamarádka z Kanady, a to zhruba kolem pětadvaceti. Ale radost mi udělal chlapík, který si přiletěl pro loutku z Brazílie,“ vypráví Nebeský. Zákazník prý viděl jeho loutku na internetu, a protože si ji chtěl před koupí osahat, tak si pro ni z Jižní Ameriky zaletěl „na otočku“.

I díky těmto nadšencům si Nebeský výrobou loutek vydělává. Dělá i figury na zakázku podle fotografie, za autorské fantazijní dílo si počítá 12 tisíc korun. Teď například vyrábí tři loutky pro dva studenty z Brna, kteří mají svůj projekt a dostali na něj grant.

„Nedávno jsem dodělal Knihovníka pro Severočeskou knihovnu, což byla také krásná práce,“ dodal loutkář. Současně tvoří loutky do galerie na Malé Straně a do restaurace Habrovická bašta, vedle které má svůj ateliér.

„V restauraci se zabydluje čím dál tím víc loutek. Jelikož jsme ji pronajali, tak je možné spolupracovat s novým majitelem Milanem Kurešem na tom, jak má restaurace vypadat. Rádi bychom nabídli uprostřed léta na zahradě loutkování pro děti,“ plánuje Nebeský.

Kromě výroby loutek je totiž také příležitostným loutkohercem. K autorskému čtení románu Mluviti pravdu svého kamaráda, spisovatele Josefa Formánka připravil představení s třinácti loutkami a na konci léta by s ním měli dokonce vyrazit do Německa.