Zatlučené vchody do podzemní nákupní pasáže u drážďanského nádraží. | foto: Andrea Angermannová, MF DNES

Drážďany těchto dnů: centrum města se brání zlodějům a dealerům drog

  • 82
V saské metropoli vrcholí výprodeje, za nimiž jezdí desetitisíce Čechů. Tamní noviny přitom v minulých dnech informovaly o sporech mezi migranty z Afriky, kteří se do centra stahují. Jak vypadá situace v Drážďanech, jela zjišťovat redaktorka MF DNES.

Na hlavním drážďanském nádraží procházejí policisté se samopaly, neustále zde projíždějí policejní vozy. Na vedlejším náměstí Wiener Platz jsou zatlučené vchody do podzemní nákupní pasáže.

Obchody zavřely všechny do jednoho, protože místo bylo v poslední době několikrát bojištěm a obchodníci svědky krvavých střetů mezi uprchlíky.

Celá oblast byla dlouhé měsíce centrem drážďanského obchodu s drogami.

Policie ale problém řeší a situace je proti loňsku a začátku roku lepší (o předešlé situaci jsme psali zde). Ovšem problém se jen přesunul o pět set metrů dál.

„S drogami se nyní obchoduje hlavně v pasáži u obchodu Vodafone a dál na druhé straně Prager Strasse až ke kinu,“ říká Johann, člen ochranky, která od rána do půlnoci hlídá obchodní pasáž Kugelhaus na Wiener Platzu.

Špatná pověst ublížila obchodní pasáži

I Kugelhaus je pustý, zůstala jen restaurace a obchod s botami a kabelkami, jenž provozují vietnamští manželé. „V případě, že se objeví podezřelé skupiny, mám upozornit návštěvníky i obchodníky, aby zavřeli a odešli. Bohužel příliš lidí k nám už nechodí, vadí jim špatná pověst nádraží a okolí,“ dodal Johann.

Přes snahu policistů vyhnat dealery drog a stahující se migranty od nádraží, dochází zde k různým konfliktům neustále. Minulý týden se zde servala více než dvacítka Tunisanů a Maročanů, žadatelů o azyl.

Vedle pěstí létaly vzduchem i skleněné láhve. Devatenáctiletý Maročan s několika bodnými ranami skončil v nemocnici, stejně jako jeden pořezaný Tunisan. Tihle dva a pak ještě další dva opilí Tunisané nestihli před policií utéci, zhruba dvacítka Severoafričanů pak ano.

Rostoucí kriminalitu uprchlíků potvrzují i statistiky. Zatímco v roce 2014 si podle ministerstva spravedlnosti v saských věznicích odpykávalo trest 6 141 cizinců, loni jich bylo již 7 109.

Žebříček odsouzenců už nevedou Poláci, ale do popředí se dostávají právě Tunisané (124 odsouzených trestných činů), Maročané (54) a Libyjci (36). Jde zpravidla o násilné trestné činy a krádeže. V Sasku se činí i čeští zloději (99).

Chystá se zařízení pro čekatele na deportaci

Pokud jde o kriminalitu Severoafričanů, přibývá násilných trestných činů. „Problém je, že v posledních dvou letech do Německa přišlo hodně mladých běženců, kteří jsou tu nelegálně, nemají nárok na podporu a žijí v jakési šedé zóně mimo zákon,“ vysvětluje německá novinářka Susanne Arensová.

V současné době je v Sasku 36 500 žadatelů o azyl, po loňském boomu jich letos dorazilo jen devět tisíc. Mezi čekateli je nejvíc Syřanů, následují Afghánci, Iráčané, Rusové a Libyjci.

Do konce června se saským úřadům podařilo vrátit jen 2 245 migrantů, kteří na azyl nemají nárok. Potíž je, že země, odkud migranti dorazili, je nechtějí zpět.

Policejní dohled

Úkolem ozbrojených policistů v centru Drážďan není stíhat kapsáře či dealery drog, jsou tu kvůli hrozbě terorismu. Sledují podezřelé osoby i každý déle opuštěný kufřík či tašku. „Abstraktní nebezpečí útoku je vysoké,“ řekl v úterý saský ministr vnitra Markus Ulbig, který začal policii přezbrojovat. Muži pohybující se v ulicích dostanou ještě nové poloautomatické pušky, 11 tisíc nových pistolí, speciální neprůstřelné helmy a vesty, což bude Sasko stát 13 milionů eur.

Proto se v Drážďanech chystá stavba zařízení, kde by neúspěšní žadatelé žili a čekali na čas deportace. Tam by byli - na rozdíl od azylových center - lidé čekající na vyhoštění hlídáni.

Potíže jsou ještě u nádraží

Ale zpět do centra. V Čechy oblíbené nákupní pasáži Prager Strasse a dál směrem k Altmarkt-Galerii je díky práci policie a ochranek, které tu stojí podobně jako na Wiener Platz, klid.

„Přítomnost policie hodně pomáhá, bohužel u nádraží je to mnohem horší,“ říká například prodavač Thomas z obchodu Vero Moda na Prager Strasse.

„V porovnání s loňským rokem je to o moc lepší, krádeží ubylo,“ přidává vedoucí jednoho z obchodů v Centrum Galerii.

„Ochranku radši držíme, je u vchodu čtyři dny v týdnu. Nejen kvůli krádežím, ale také pro náš větší pocit bezpečí. A jsem moc ráda. Několik nepříjemných věcí se u nás bohužel stalo. Hlídají i náš druhý obchod v Altmarkt-Galerii, kde na patrech chodí i detektivové,“ prozrazuje prodavačka z New Yorkeru.

Kriminalita se přesunula na periferii

„Tady v centru už je od uprchlíků klid. Bohužel problém je, že se krádeže a různé útoky přesunuly do okrajových čtvrtí. Tady v posledním půl roce přibývá vykradených domů,“ dodává její kolegyně z prodejny Esprit na Prager Strasse.

Podle posledních policejních statistik nyní v Sasku dojde ke krádeži v domě či bytě každé dvě hodiny. Policie podle listu Die Welt eviduje letos více než 4 200 takových vloupání, což je proti loňsku nárůst o deset procent.

Němečtí nakupující zákazníci, které nyní do obchodů lákají zejména až sedmdesátiprocentní slevy, se snaží na potíže zapomenout.

„Byla jsem v Berlíně, když tam v květnu došlo k sexuálním útokům migrantů. Dodnes ve mně zůstal nepříjemný pocit, ale nemůžeme se ani po teroristických útocích z Würzburgu, Reutlingenu či Mnichova zavřít doma, musíme ukázat, že nemáme strach,“ říká paní Sabine, která přijela z Duisburgu.

„Kdyby to šlo, mělo by být všude mnohem více policistů. Není to prostě jednoduchá situace,“ dodala Sabine.