Činoherák se od ledna vrátil do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov.

Činoherák se od ledna vrátil do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov. | foto: Miroslav Rosendorf

Činoherák nemá jistou dotaci na letošní rok, peníze pomalu docházejí

  • 7
Spolek Činoherák Ústí, nástupce zaniklého Činoherního studia, dosud nezná podmínky pro získání dotace od města na letošní rok. Jisté je zatím pouze to, že koalice ANO a PRO! Ústí peníze spolku neudělí automaticky.

„Jde o peníze určené na divadelní činohru. Nejde o částku určenou přímo pro Činoherák Ústí. Záleží na spolku, zda s žádostí o dotaci uspěje,“ sdělil náměstek primátora Martin Mata z ANO.

Spolek Činoherák Ústí

Spolek Činoherák Ústí vznikl loni v první polovině března jen pár dní poté, co tehdejší zastupitelé v čele s ČSSD nechali po desetiletích zaniknout původní Činoherní studio.

Spolek založili a s mimořádnou podporou veřejnosti a mecenášů provozují bývalí zaměstnanci Činoherního studia. Zázemí našel v bývalém kině Hraničář.

Činoherák loni uvedl tři premiéry, na letošek jich plánuje celkem sedm. První z nich měla premiéru v pondělí.

Od ledna spolek působí vedle Hraničáře opět i v divadelní budově Činoherního studia na Střekově.

Radnice počítá s tím, že pro činoherní formu divadla uvolní pro letošní rok 12 milionů korun. Částka je součástí návrhu rozpočtu, který bude rada města schvalovat 28. ledna. Zda ji získá právě spolek Činoherák Ústí, záleží na kvalitě jeho koncepce. Zatím ale není jasné, jaké náležitosti bude radnice požadovat.

„Tuto informaci jsme dosud neobdrželi,“ řekla Tereza Silbernaglová, která je pověřená řízením spolku.

Vedení města zatím ani nestanovilo, dokdy bude nutné žádost podat, kdo ji bude vyhodnocovat a kdo rozhodne o udělení dotace.

„Další informace zatím nejsou k dispozici,“ potvrdila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Po uhrazení lednových závazků nezbude ani na měsíc provozu

Nicméně dílčí podmínky pro získání dotace by se měly vyjasnit brzy. „Tyto záležitosti se budou projednávat na radě města 4. února,“ sdělila mluvčí koalice Veronika Vendlová.

Rozpočet včetně dotace pro činohru pak musí ještě projít zastupitelstvem, to zasedá 18. února. Spolek už upozornil, že pro své hladké fungování by potřeboval získat dotaci co nejdříve.

„Jsme schopni uhradit lednové závazky, poté by nám na účtu zůstalo pár desítek tisíc korun, což na měsíční provoz divadla nevystačí,“ podotkla Silbernaglová.

Připustila, že spolek sice peníze má od fondu byznysmena Karla Janečka, ale ty jsou účelově vázané na investice v bývalém kině Hraničář, kde má nyní spolek zázemí. „Pokud tedy dotace nepřijde do konce února nebo začátku března, budeme mít velký problém,“ řekla.

Činoherák už kvůli šanci na zisk dotace změnil své stanovy a vedení. V orgánech spolku totiž zasedalo i několik představitelů hnutí PRO! Ústí, které je současně na radnici. Při schvalování dotace by tak hrozil střet zájmů, kterého se Činoherák i radnice chtěly vyvarovat (o problému se střetem zájmů zde).

Spolek změnil stanovy, bude hledat ředitele

Spolek tak po dohodě s vedením města zřídil správní a dozorčí radu, které hodlá co nejdříve obsadit. Své zástupce bude mít v těchto orgánech město, kraj, Asociace profesionálních divadel, Ministerstvo kultury a sponzor.

„Správní a dozorčí radu bychom chtěli mít co nejdříve v usnášeníschopném stavu. Reálné je to během února,“ podotkla Silbernaglová. Spolek současně vypíše výběrové řízení na ředitele, který bude Činoherák vést nastálo. Nastoupit by mohl během dubna.

Umělecký šéf Činoheráku Filip Nuckolls předpokládá, že zisk dotace pro spolek by neměl být komplikovaný.

„Město požadovalo, aby spolek kvůli dotaci změnil stanovy. To jsme splnili. Doufáme, že i město dodrží svou část dohody,“ řekl Nuckolls.

Spolek už jednu koncepci předložil loni v prosinci, ale právě kvůli střetu zájmů ji musí předložit znovu. Zda a do jaké míry ji bude potřeba měnit, by mělo být jasné po zasedání rady 4. února.