Lenka Šiková (na snímku) se s kolegyní Irenou Málkovou starají v úpořinském...

Lenka Šiková (na snímku) se s kolegyní Irenou Málkovou starají v úpořinském útulku o desítky koček. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Opuštěných koček přibývá, dobrovolnice z Úpořin si je berou i domů

  • 22
Dobrovolnice zřídily v jedené z budov nádraží v Úpořinách na Teplicku provizorní útulek, kde našlo zázemí 40 opuštěných koček. O další se starají ženy doma. Poukazují přitom na to, že samosprávy i útulky by mohly být aktivnější.

„Dalších čtyřicet koček máme po domácnostech, protože sem by se už nevešly. Letos je to opravdu masakr,“ říká Irena Málková ze sdružení na ochranu opuštěných zvířat Fousek, které kočky bere pod svá „křídla“ a stará se o ně.

Má ale problém s tím, že jich je čím dál víc. Podle Málkové to má zřejmou příčinu:

„Města a obce tento problém ignorují, nemají žádné kastrační programy. Pak jsou tu nezodpovědní majitelé, kteří razí zásadu, že si má jejich kocour užít, ale už je nezajímá, že za ním zůstává zástup nešťastných nemocných tvorů. A pak vyhrožují, že když si je nevezmeme, tak je zabijí,“ líčí smutnou praxi Málková.

Sdružení Fousek se stará o opuštěné kočky na Teplicku pátým rokem. Všechny, jež útulkem projdou, čeká základní ošetření a kastrace, pak jsou nabídnuty k adopci.

„Mysleli jsme si, že v některých lokalitách, odkud jsme vzali třeba desítky koček, se už nemohou další případy objevit. Ale není to tak. Koček tam přibývá dál a dál a jde často o smutné případy,“ popisuje Šiková.

Města by mohla přispívat na kastraci, míní šéfky sdružení

„Třeba v zimě kolegyně zachránila kocoura s utrženou nohou. Doslechla se, že se pohybuje v jedné části Teplic, a večer co večer na něj čekala. Přežil jen díky tomu, že byl mráz a nekróza se nerozšířila,“ dává příklad Šiková, která má nyní doma šest koček.

Podle dobrovolnic lze přitom trend nekontrolovaného množení zvrátit. „Stačí, když obce pochopí, že je třeba v této oblasti něco dělat. Některá města třeba majitelům koček na kastraci přispívají. V Děčíně zase funguje to, že když si vezmete kočku z útulku, tak vám ji vykastrují. To je velká pomoc a spousta lidí by na ni slyšela,“ poukazuje Irena Málková.

V nedalekých Teplicích však zatím dámy z Fouska narážejí. „Jen z Teplic jsme vzali asi 250 koček, což jsou obrovské náklady na kastraci. Teplický útulek se přitom o kočky prakticky nezajímá a odmítá příjem. A když jsem se obrátila na magistrát s prosbou o příspěvek, tak nás odmítli,“ krčí rameny Málková.

Pomáhají prý naopak menší obce jako Proboštov nebo Jeníkov. „Chápou, že jsme jim ušetřili práci s desítkami dalších koček, které by se narodily, nebýt kastrace. Jde ale o celorepublikový problém. Nakonec to často dopadá tak, že se o kočky starají důchodkyně, které pak sbírají a odevzdávají starý papír, aby měly co jíst,“ dodává Irena Málková.