Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se vyhnuli balíkům slámy, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál.

Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se vyhnuli balíkům slámy, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Do sporu o lyžařský areál Bouřňák blokovaný slámou vstoupil Petr Benda

  • 1
Teplický podnikatel a místopředseda LEV 21 Petr Benda vstoupil do sporu o lyžařský areál Bouřňák. Chce pomoci správcům, kterým poslední sezonu překazil starosta Moldavy Jaroslav Pok, když kvůli sporu o nájemné za pozemky zablokoval vleky. Benda měl přitom s Pokem v minulosti sám spory.

„Sám jsem na Bouřňáku lyžoval, sjezdové lyžování mám rád a chci obnovit provoz skiareálu tak, aby sem jezdila široká veřejnost nejen z Ústeckého kraje, ale i z Německa či od Prahy,“ tvrdí Benda.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Lyžařské středisko Sport Centrum Bouřňák potřebuje vyřešit spor o pozemky na výjezdu z vleků a zaplatit dluhy, kterých má i kvůli zrušené loňské sezóně za celkem sedm milionů. Petr Benda nabídl pomoc s bratrem Janem.

„Slíbili, že pomůžou s dluhy,“ uvedl ředitel Sport Centra Pavel Tetřev.

Areál je nutné oddlužit, aby nespadl do insolvence. Benda tak bude muset zaplatit, nebo se s věřiteli domluvit, zda přistoupí na splátkový kalendář případně počkají na zisk z další sezóny. Příprava nadcházející sezóny za revize zařízení, opravy a zálohy za energie bude navíc stát další statisíce.

Benda přitom nemůže počítat s tím, že by v budoucnu na provozu sport centra vydělal. „Zisk musí ze zákona plynout obecně prospěšné společnosti Sport Centrum Bouřňák,“ poznamenal Tetřev.

Klíčová bude dohoda o pronájmu pozemku

Jak bude vypadat letošní sezóna, ale záleží hlavně na tom, zda se vyřeší spor o ceně za pronájem luk s firmou Skimmer. Vlekaři měli loni platit za roční pronájem 800 tisíc. Když zaplatili jen polovinu a zbytek odmítli, dopravil starosta Pok na svah balíky slámy, betonové skruže a traktory, jimiž vlek zastavil (o sporu zde).

Benda ujišťuje, že teď se dohoda zdaří. „Všichni přece máme společný zájem,“ říká. Majitelé pozemku totiž vlastní hotel na vrchu lyžařského svahu, a tudíž by měli mít také zájem na tom, aby vlek fungoval a vyvezl k nim zákazníky.

Benda se ale s Pokem v minulosti neměli příliš v oblibě. Pok vinil Bendu, že stojí v pozadí byznysu kolem větrných elektráren. „Jeho podnikání není až tak v souladu se slušnými mravy,“ prohlásil o něm.

Benda naopak marně vyzýval Poka, který byl pravomocně odsouzen za kuplířství, aby odešel ze zastupitelstva Moldavy. Tam se Pok dostal pod hlavičkou ČSSD a Benda tehdy byl krajským předsedou strany. „Náš vztah rozhodně nepovažuji za přátelský,“ říkal tehdy Benda.

Nemáme spolu spory, ujišťují Benda i Pok

Teď je ale Benda přesvědčený, že staré spory chystané jednání o nájmu pozemku nevlivní. „Nejsem zatížen minulostí, koukám dopředu. Nemám vůči němu předsudky a jsem přesvědčen, že on to vnímá stejně. Jsme chlapi,“ řekl Benda.

Podobně reagoval i Pok. „Já nemám spor s nikým, ani s panem Bendou. Nevím, co vám k tomu mám víc říct. Teď je to mezi Skimmerem a Sport Centrem Bouřňák,“ řekl Pok.

Pokud se dohoda nepodaří, vlekaři trať zkrátí a lyžaři by z vleku seskakovali ještě než dojedou na sporné pozemky. Další blokování vleku Sport Centrum nepředpokládá, podle ústeckého krajského soudu jim totiž majitel louky nesmí bránit v provozu zařízení, byť přechází přes jeho pozemek.