Tato tramvaj jezdí mezi Lichtenhainem a Bad Schandau.

Tato tramvaj jezdí mezi Lichtenhainem a Bad Schandau. | foto: Jan Doubravnický, iDNES.cz

Do Saského Švýcarska můžete s průvodcem, svézt se dá lodí či tramvají

  • 3
Vedle Českého Švýcarska každý rok lákají více turistů i krásy sousedního Saského Švýcarska. Přepravit se lze vlakem, lodí či tramvají. K dispozici je navíc český průvodce, takže turisté se mohou obejít i bez němčiny.

Destinační agentura České Švýcarsko letos jako svou prioritu zvolila výlety bez hranic. Nabízí speciální službu přeshraničních průvodců. Česká skupina turistů dostane českého průvodce, s nímž může jet i za německými zajímavostmi. A zájem o ně je slušný.

„V každé sezoně obslouží 250 až 300 lidí. Jedná se o skupiny kolem dvaceti turistů, kterým se tak lze věnovat téměř individuálně. Počet lidí ve skupinách nechceme zvyšovat, protože by to bylo na úkor kvality,“ přibližuje mluvčí agentury Dana Štefáčková.

Atraktivních výletů je řada, vybírat si z nich lze na webu agentury www.ceskesvycarsko.cz v sekci Zážitky. Příkladem je třeba neobvyklá výprava s názvem Tramvají do skal. „Jede se údolím říčky Křinice do skal a lesů u lázeňského městečka Bad Schandau. Historické tramvaje jedou asi osm kilometrů po úzkokolejce vybudované právě pro turisty už v roce 1898," líčí Štefáčková.

Na výběr jsou i výstupy do skal a na stolové hory s průchody málo známými místy ve skalách. Odměnou za námahu jsou pak nádherné výhledy do údolí Labe. 

Do soutěsky Křinice se lze vydat i na lodičkách, do skalního hradu v Lužických horách se jede parním vlakem, perly Saského Švýcarska je možné obdivovat jak z vrcholků hor, tak z paluby parníku.

Možnosti pro dovolenou i jednodenní výlety ale nabízí agentura i v Česku. Národní park či Šluknovsko protíná pestrá síť cyklostezek, podél Labe vede Labská stezka, vyrazit lze i na hrady a zámky v Benešově nad Ploučnicí, Jílovém, Jetřichovicích či České Kamenici.