Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Václav Hřebek

Do Českého Švýcarska se vrátil rys, ukázal noční snímek z fotopasti

  • 15
Do Českého Švýcarska se vrátil rys ostrovid. Prokázal to snímek z takzvané fotopasti, noční kamery s infračerveným pohybovým čidlem. Správa tamního národního parku nyní shání další kamery, aby mohla pohyb vzácné šelmy lépe sledovat.

"Nyní jednáme o tom, kde si je půjčíme a kam přesně je umístíme, protože nyní víme, kde ho hledat. Tato místa ale samozřejmě kvůli jeho ochraně nemohu prozradit," řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

výskyt rysa

Poslední potvrzené zprávy o běžném výskytu rysa v Česku jsou z počátku 20. století.

Pak byla tato největší kočkovitá šelma Evropy vyhubena.

Před několika lety se postupně začala vracet na Šumavu a do Krkonoš.

Dvě fotopasti zapojili pracovníci parku vloni. "Nebylo to kvůli rysovi, ale pro dokumentaci zvěře - zajímaly nás počty a druhy. Rysa fotopast zachytila minulou sobotu úplně náhodou," přiblížil Salov nečekaný úlovek.

O rysově existenci přímo na severu Čech měli pracovníci parku jen nepřímé důkazy, první již z doby po druhé světové válce. Vždy šlo o náhodné pozorování, stopy drápů na stromech nebo ve sněhu či stržené kusy zvěře.

"Jenže srnku mohl zabít i divoký pes, otisky drápů na stromech mohlo udělat také jiné zvíře a stopu ve sněhu nikdy nenajdete neporušenou a právě otisknutou. Takže tyto důkazy jsou vždy problematické. Nyní konečně máme fotografii a tedy první průkazný důkaz, že tu rys je," přibližuje důležitost nepříliš kvalitního snímku Salov.

V Českém Švýcarsku není pro rysa dost klidu

Podle zkoumání zoologů jde jasně o dospělého jedince, jen se nedá říci, jestli je to samec, nebo samice. Správci parku tak netuší, jaká je naděje, že se rys v parku usadí a vyvede mláďata.

"To bychom velmi rádi, je to ale jen zbožné přání," míní Salov.

V době turistické sezony by totiž rys neměl klid, zbyl by mu prostor jen v první nejpřísněji chráněné zóně, kterou ale stezky pro turisty také protínají.

Noční snímek rysa pořízený v Českém Švýcarsku fotopasti s infračerveným čidlem na pohyb.

Rys žije na teritoriu velkém až 400 kilometrů čtverečních, není pro něj problém se za den přesunout o 30 kilometrů dál. Je tedy možné, že se do Čech jen zatoulal ze Saska. I tady už stopy objevili.

"Ale tak jasný důkaz o jeho existenci jako my zatím nemají," přiblížil Salov.

Podle pracovníků parku je rys vyfocený v Českém Švýcarsku jednoznačně divoké zvíře a není pravděpodobné, že by utekl z nějaké zoologické zahrady nebo chovateli.