Ministr životního prostředí Richard Brabec na ústeckém fóru Výzvy regionu pořádaném společností MAFRA. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Výzvy regionu: Ústecký kraj ušel kus cesty a má potenciál pro investory

  • 4
Ústecký kraj se sice mezi ostatními regiony krčí na spodních příčkách atraktivity či prosperity, na druhou stranu ušel po roce 1989 kus cesty v rozvoji. Má i velký potenciál pro investory. V pátek to zaznělo na diskusním fóru Výzvy regionu: Ústecký kraj v ústeckém hotelu Clarion.

Diskusní fórum uspořádalo vydavatelství Mafra, pod jehož hlavičkou vychází tituly MF DNES či Lidové noviny.

„Věřím, že existence řady průmyslových zón v kraji pomůže přilákat nové investory, kteří podnikatelskými plány obohatí sortiment výroby a přispějí ke snížení nezaměstnanosti,“ uvedl ekonom UniCreditBank Patrik Rožumberský.

Podle něj zaznamenají rozvoj služby, ubytovací a stravovací kapacity, protože v regionu začíná posilovat turistický ruch.

Rožumberský připomněl, že navzdory slabým socioekonomickým ukazatelům v porovnání s ostatními regiony kraj nepřešlapuje na místě.

„Úroveň mezd ve velkých průmyslových podnicích byla loni 5. nejvyšší v Česku a vyšší než celorepublikový průměr,“ řekl. Více než nadprůměrně si vede region i v produktivitě práce ve stavebnictví, průmyslu a rostou investice do vědy a výzkumu.

Vyšší úroveň průmyslové zóny

Ambiciózním podnikatelským projektem v regionu je vznik vědecko-technologického parku Nupharo poblíž Ústí nad Labem, jenž má představovat vyšší úroveň průmyslové zóny.

„Nabízí podnikatelské inkubátory, start-upy pro začínající podnikatele, rostoucí firmy a investory,“ uvedl vedoucí oddělení podpory průmyslu a podnikání krajského úřadu Aleš Tallowitz.

Vysoký úředník také zdůraznil trvající zájem investorů o podnikání v regionu. Na druhou stranu představitel jednoho ze stávajících výrazných zaměstnavatelů si posteskl nad chybějící kvalifikovanou silou v některých oborech.

„Za poslední rok nepamatuji, že bychom k nám zlákali někoho z regionu, ani na atraktivní mzdu. Kombinace chemie a strojírenství je velký problém,“ prohlásil Martin Durčák z představenstva firmy Unipetrol, jež má velký závod v Litvínově.

A co čeká kraj v budoucnu? Ústup těžby, zrychlení vlakové dopravy na některých úsecích či snaha o decentralizaci distribuce elektrické energie.

„Udržitelná energetika, vybudování ostrovních systémů a náhradních napájení je absolutní klíč proto, aby se lidem dobře žilo,“ upozornil Pavel Klimuškin z představenstva firmy ČEZ Esco.