Neberte nám domov, protestovali lidé v Jiřetíně proti prolomení limitů

  • 73
Blížící se rozhodnutí o osudu limitů těžby uhlí v Ústeckém kraji aktivizovalo jejich příznivce a odpůrce. V Horním Jiřetíně, kterému při prolomení limitů hrozí zbourání, demonstrovalo ve středu za jejich zachování přes tři sta lidí.

„Žijeme v nejistotě už několik let, ale nevzdáváme se. Chceme ukázat všem lidem v republice, že s prolomením limitů nesouhlasíme,“ řekla Hana Krejčová, která na demonstraci přišla s transparentem „Odborů se nebojíme, naše město ubráníme“.

Lidé na demonstraci také podepisovali pohledy Horního Jiřetína, které pošlou vládě a ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Horní Jiřetín v posledních letech vzkvétá. Lidé staví nové domy, město se opravuje, vybudovala se infrastruktura, čistička, je tu bohatý spolkový život. I malé prolomení limitů by vedlo ke zhoršení života ve městě, mladí by odcházeli a vše by vedlo k zániku obce,“ řekl na demonstraci starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Ministerstvo průmyslu vládě předloží celkem čtyři varianty dalšího postupu - od zachování limitů ve stávající podobě po jejich úplné zrušení a zbourání Horního Jiřetína a Černic.

Ministr průmyslu Jan Mládek ale bude vládě jako nejschůdnější prezentovat dvě „kompromisní“ varianty. Jedna počítá s prolomením limitů pouze na lomu Bílina vlastněném ČEZ, který přímo neohrožuje obydlené oblasti. Druhá by navíc umožnila i částečné prolomení limitů na lomu ČSA Severní energetické, což by vedlo ke zbourání 170 domů v jižním cípu Horního Jiřetína.

„I kdyby se zbourala jen tato část, fakticky by to znamenalo likvidaci obce. Stejně jako na druhé straně lomu by to i tady vedlo k sesuvům půdy, které by začaly ohrožovat další a další domovy, takže by to do budoucna stejně znamenalo zbourání Horního Jiřetína z ‚bezpečnostních důvodů‘,“ poznamenal na demonstraci Jan Mrzílek z Jirkova.

Horníci pojedou ve čtvrtek do Prahy

Pro Jiřetínské je tak přijatelné jen zachování limitů nebo prolomení pouze na lomu Bílina, kde s tím souhlasí i místní samospráva. Pro těžaře ze Severní energetické je naopak jedinou přijatelnou variantou úplné prolomení limitů a zbourání Horního Jiřetína. Veřejnost se na svou stranu snaží získat ekonomickými a sociálními argumenty.

Kam až může postoupit těžba uhlí na severu Čech

„Jde především o zachování levného tepla pro čtyři miliony lidí v ČR a udržení či dokonce zvýšení zaměstnanosti na celém Mostecku. Konec uhlí z lomu ČSA znamená konec nejlevnějšího tepla pro polovinu Prahy, pro Strakonice, Otrokovice a další města a podniky. Na Mostecku přibudou další tisíce nezaměstnaných, jejichž místa jsou navázána na obsluhu dolu i na spotřebu horníků,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Horníci budou za úplné zrušení limitů demonstrovat ve čtvrtek v Praze. Severní energetická dala svým zaměstnancům volno, dopravu autobusy jim zajišťují odbory.

O variantách prolomení limitů bude jednat 2. února velká tripartita. Vládě, která nakonec rozhodne, předloží ministr Mládek možné varianty koncem března.

,