První demonstrace proti návratu KSČM k moci se v Ústí nad Labem konala 16. listopadu.

První demonstrace proti návratu KSČM k moci se v Ústí nad Labem konala 16. listopadu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lidé v Ústí budou protestovat proti komunistům. Povedou je politici

  • 13
V Ústí nad Labem se ve středu v 15 hodin sejdou lidé, kteří nesouhlasí s návratem komunistů k moci. Demonstraci svolalo na Lidické náměstí uskupení Neotevírejme komunistům dveře, které se odmítá smířit s tím, že v Ústeckém kraji vládne první komunistický hejtman a o hlasy KSČM se opírá i vedení města.

"Pokud na demonstraci nepřijde alespoň 50 lidí, tak se z tohoto města stěhuji," tvrdí hlavní organizátor akce Radim Holeček z ODS. Občanskému sdružení vadí, že se hejtman Oldřich Bubeníček jasně kriticky nestaví k osobě Klementa Gottwalda, o němž prý pronesl, že "jen poslouchal pokyny z Moskvy".

"Přitom se nechá fotit s bustami Lenina a Stalina. Vlastně říká, že zločiny komunismu nejsou zločiny. To je strašné. Komunisté to ale tak mají v hlavách naprogramované, nic se nezměnilo. Proti politickým a občanským odpůrcům umí zakročit," varoval Holeček.

Byla to přitom právě ODS, za jejíž vlády s ČSSD dostali v uplynulém volebním období komunisté placené funkce ve výborech krajského zastupitelstva. A konkrétně Bubeníček jako předseda takového výboru pobíral měsíčně bezmála 58 tisíc korun.

Při volbách pak komunisté v Ústeckém kraji drtivě vyhráli zejména proto, že vládnutí ODS a ČSSD provázely skandály, což mnoho lidí odradilo od účasti ve volbách a komunisté posbírali mnoho protestních hlasů.

"Přes toto všechno je ale ODS moderní demokratickou stranou, která se může očistit. S komunisty jsme navíc nikdy nespolupracovali. Věříme, že slušní lidé ve slušných partajích se domluví a komunisty z vedeních krajů a radnic odstraní," říká na to Holeček.

Očista komunistů není možná, říká členka iniciativy

Ústecká občanská iniciativa má zatím šest členů a doufá, že jich bude přibývat. Jejich ambicí je, aby se stala zastřešují organizací všech hnutí v zemi - od českobudějovických studentů po učitele v Karlovarském kraji. Ti přijedou i na středeční demonstraci, kde bude znít hymna, vzpomínky pamětníků na komunistickou perzekuci a zahraje lídr skupiny The Boom Pavel Nepivoda.

Iniciativu podepsal například herec a opoziční krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler, ústecká zastupitelka a bývala členka TOP 09 Liběna Dobrovolná, farářka Michaela Kajlíková nebo zastupitel městského obvodu centrum a člen TOP 09 Martin Fišer.

Také TOP 09 v Ústí nad Labem pomáhá komunistům zpět k moci. Dva členové strany se minulý týden nechali hlasy komunistů zvolit do rady města. Mnozí spolustraníci je za to však chtějí vyloučit (o sporu zde).

"Ústecká topka není ta celorepubliková. Ta ústecká, to je byznys pana Jakuba Zavorala a firmy AZ Sanace," komentuje to Holeček (rozhovor se Zavoralem zde).

Podobně to vnímá bývalá členka TOP 09 Liběna Dobrovolná. "Slušní lidé v demokratických stranách jsou. Demokratické strany se mohou očistit a mohou v nich zbýt slušní lidé. U komunistů to nejde. Tato strana je partají ideologickou, která je založená na třídní nenávisti a závisti," prohlásila Dobrovolná.

Bubeníček protestní akce přehlíží

Sdružení Neotevírejme komunistům dveře doufá, že iniciativ a protestů po celé zemi bude přibývat a lidé se k němu začnou přidávat.

"Komunisté v roce 1946 říkali, jak všechno bude perfektní. Ti co první uvěřili, to první odnesli. Nic se nezměnilo. Tvrdím, že následovat budeme my a naše děti. I kdyby se nic nezměnilo, mohu jim říci, zkusil jsem to, byl jsem na protikomunistické demonstraci," dodal Holeček.

První demonstrace proti návratu KSČM k moci se v Ústí nad Labem konala 16. listopadu a přišlo na ní zhruba sto lidí. Tehdy byla bez přítomnosti politiků (o protestu zde).

Hejtman Oldřich Bubeníček podobné akce přehlíží. "Každý si může říkat, co chce," říká pouze.