Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem chce nechat ústecká univerzita přes protesty architektů zbourat.

Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem chce nechat ústecká univerzita přes protesty architektů zbourat. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Ministryně vrátila ústeckou nemocnici do hry o záchranu před demolicí

  • 3
Historický hlavní pavilon bývalé ústecké Masarykovy nemocnice má opět šanci, že se vyhne demolici. Zbourat budovu plánuje její nynější vlastník, ústecká univerzita. Ministryně kultury Alena Hanáková však zahájila přezkumné řízení, které by mohlo zvrátit rozhodnutí jejího ministerstva neudělit budově status kulturní památky.

"Jsou dány vážné pochybnosti o tom, zda je rozhodnutí dostatečně odůvodněno. V důsledku možných pochybení mohlo dojít k poškození veřejného zájmu na ochraně kulturního dědictví," uvedla Hanáková v nařízení, jímž přezkumné řízení zahájila.

Z nemocnice kampus

Budova staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem půjde kvůli stavbě kampusu k...

Přestavbu původně řadové budovy nemocnice na moderní a rozlehlou funkcionalistickou stavbu projektoval v roce 1926 architekt německého původu Franz Josef Arnold. Dokončena byla roku 1937.

Vedle správní budovy Spolchemie, paláců Grand a Savoy je to nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí. Areál vlastnila ústecká nemocnice 111 let, roku 2006 ho převzala univerzita a začala budovat kampus.

Architekt Jiří Němeček, který návrh udělit budově statusu kulturní památky podal, krok ministryně Hanákové vítá.

"Mám z toho radost. Původní rozhodnutí ministerstva bylo neprofesionální. Sama paní ministryně jasně řekla, že úředníci vůbec neřešili a nerozebrali podstatu toho, čím se měli zabývat, tedy historickou a architektonickou hodnotou budovy. I kdyby nyní řízení nedopadlo ve prospěch budovy, očekávám, že bude alespoň důsledně a kvalitně odůvodněno," říká Němeček.

Přezkumné řízení může původní stanovisko potvrdit, nebo ho zrušit. "V takovém případě se věc vrátí k novému projednání," uvedl Jan Vondryska z ministerstva kultury.

Ministerstvo by pak znovu posuzovalo, zda budova status kulturní památky získá, nebo ne.

Nyní bourat nelze

Závěr z přezkumného řízení musí podle zákonné lhůty vzejít do konce listopadu letošního roku. Už samotné řízení přitom univerzitě neumožňuje budovu zbourat. Univerzita ji plánovala strhnout do srpna.

"Nastal stav právní nejistoty, který univerzitě působí řadu komplikací. Zároveň pro nás toto rozhodnutí znamená významné zdržení a ohrožení veřejných investic," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Na demolici budovy a výstavbu nového objektu má univerzita k dispozici 600 milionů korun, z toho 590 milionů poskytne ministerstvo školství. Dotační tituly ministerstva školství však končí s rokem 2016.

Univerzitě budova nevyhovuje, architekti chtějí záchranu

Budovu chce univerzita zbourat kvůli tomu, že podle ní není vhodná pro potřeby studentů. Mnoho historiků a architektů je naopak pro zachování budovy a její citlivou přestavbu, aby se mohla včlenit do kampusu, kterého je součástí.

Za záchranu budovy se postavili ústečtí historici a architekti Martin Krsek, Jiří Němeček či Matěj Páral. Podpořili je i jedny z největších kapacit oboru historie architektury v zemi - Rostislav Švácha a Petr Urlich.

"Je vytříbená a progresivní," napsal o budově bývalé nemocnice například profesor Švácha. O zachování budovy stojí i tvůrce projektu Šumná města David Vávra.