Vedení Modlan argumentuje, že pro opuštěnou rozlehlou budovu na návsi nemá...

Vedení Modlan argumentuje, že pro opuštěnou rozlehlou budovu na návsi nemá využití a její oprava by byla drahá. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Lidé chtějí zachránit budovu kina. Na nostalgii nemáme, říká politik

  • 3
Lidé v Modlanech na Teplicku protestují proti bourání rozlehlé budovy, v níž kdysi bývalo kino a restaurace. Objekt je opuštěný a radnice tvrdí, že pro něj nemá využití. Místní naopak chrlí nápady, co by v ní chtěli mít, leč marně. Zastupitelé již o demolici rozhodli.

„Po tom všem, co si Modlany prožily, poválečný úpadek, demolice v centru, stavební uzávěra kvůli těžbě hnědého uhlí, je nepochopitelné, že má devastace obce pokračovat,“ zlobí se místní patriot, oceňovaný režisér Martin Dušek.

„Budova tvoří s okolními domy, kostelem a školou přirozené centrum města a poslední urbanisticky autentické místo,“ dodává.

Vedení města to ale vidí jinak. „Ten objekt je dlouhodobě nevyužívaný a chátrá. Není památkově chráněný. Oprava a zakonzervování by stálo nějakých 30 milionů korun a využití pro něj není. Nejjednodušší řešení je bourat. Já mám na něj také své vzpomínky, ale ekonomické hledisko převážilo nad nostalgií,“ říká zastupitel a předseda finančního výboru Jan Urban.

Pro demolici zvedla na říjnovém jednání zastupitelstva většina členů. Jediný, kdo hlasoval proti, byl zastupitel Jiří Novák.

„Bourání je až poslední možnost. Místo toho bychom měli dům opravit a využít. Město je v dobré kondici, peněz má dost. Já dost jezdím po světě, proto vím, že v zahraničí se takové staré budovy zachovávají a udržují,“ argumentuje Novák.

Bez budovy se náves rozplyne, říká architekt

Nespokojení obyvatelé se obrátili na architekta Tomáše Bílka, aby dům posoudil. Podle něj má budova pro centrum města klíčový význam, tvoří důležitou část návsi. „Bez ní se prostor návsi úplně rozplyne, zmizí,“ říká Bílek.

Místní zaráží i cena za demolici. „Šest a půl milionu korun je moc,“ míní i architekt Bílek. Zmiňuje, že jde o zděný dům stavěný tradiční technologií ze zcela přírodních materiálů bez dopadu na životní prostředí, což cenu demolice snižuje. Za tolik peněz by se podle něj dalo budovu zcela opravit a využít.

Zastupitel Urban podotýká, že 6,5 milionu korun je jen vyčleněná částka. Ta konečná podle něj může být třeba i poloviční.

Vietnamec navrhoval, že obnoví restauraci

Obyvatelé města však na rozdíl od vedení neustále přicházejí s nápady, co by v budově mohlo být. „Kryté sportoviště, třeba na stolní tenis, šachy, nebo sem můžeme dát knihovnu, kterou máme v cizích prostorách,“ nabízí Novák.

„Hospoda pro místní i početné cyklisty mířící k jezeru Milada, sál na florbal, zkušebna pro místní kapelu, moštárna, byty. Stačí si vybrat, stačí mít vizi,“ přidává Dušek.

Vietnamský majitel místní večerky již dal dokonce konkrétní nabídku, že by v budově obnovil restauraci. Bylo to ale zbytečné. „Nejde opravit jen přízemí a zbytek nechat dál chátrat,“ namítl na nabídku Urban.

Soutěž i následná demolice má proběhnout příští rok. Novák přesto doufá, že se ještě podaří bourání zabránit. „V podmínkách soutěže o firmu, která demolici provede, by mělo být, že si město vyhrazuje nevybrat nikoho,“ říká.

Předseda finančního výboru Urban ale demolici pokládá za definitivní. „Nevím, co by se mohlo stát, abychom usnesení ještě revokovali. Strkat peníze do staré stavby nechci,“ říká. Na volné ploše by rád vystavěl nový multifunkční dům. Ani jeho využití však zatím není jasné.