Primátor Chomutova Daniel Černý | foto: www.procv.cz

Udělejte třeba sbírku, řekl primátor hokejovému klubu, jenž chce přidat

  • 27
Vlastníci hokejových Pirátů Chomutov chtějí, aby jim město přispělo na činnost mnohem víc peněz. Majitelé extraligového klubu hrozí, že jinak prodají licenci. Primátor jim ale vzkázal, ať si sami zkoušejí najít sponzory nebo ať uspořádají sbírku mezi fanoušky.

Majitelé Pirátů chtějí po městě 33 milionů na fungování klubu. Jde o peníze na mládež, ale i extraligu. Vedení města přitom takový příspěvek odmítá, podle primátora Daniela Černého by měli hokejisté hledat jinou cestu financování.

Piráti Chomutov

  • hokejový Chomutov během uplynulé sezony oslavil své sedmdesátiny, klub vznikl po konci 2. světové války v roce 1945
  • v 50. a 60. letech hrál nejvyšší ligu čtrnáct sezon v kuse, pak v ročníku 1973/74
  • poslední tři účasti už spadají do éry Jaroslava Veverky staršího, který coby mecenáš a majitel v klubu figuruje už více než dekádu
  • v minulé sezoně se Piráti pod vedením kouče Růžičky dostali až do čtvrtfinále play-off a jejich lídr Červenka ovládl kanadské bodování

„Chomutov bude vždy podporovat všechny sportovní i kulturní aktivity, ale jen to té míry, do které si to může dovolit,“ upozornil chomutovský primátor.

„Kdybychom takovou částku poskytli, bylo by to nespravedlivé vůči ostatním profesionálním sportovním klubům,“ poznamenal Černý.

Zpráva o prodeji extraligové licence do jiného klubu rezonuje mezi fanoušky Pirátů už několik týdnů. Lidé z klubu zprávu nejprve označili za spekulaci.

Ještě před necelými dvěma týdny použil právě tento výraz i marketingový ředitel David Dinda v rozhovoru pro MF DNES.

Požadavky klubu Pirátů

Teď ale klub zveřejnil požadavky, za jakých bude dál fungovat.

Pokud mu zůstane stávajících 7,5 milionu, zachová jen mládež, dá-li město 10 milionů navíc, majitelé zajistí mládež a 1. ligu, a když město přidá ještě dalších 15 milionů, zůstane i extraliga.

„Pokud bychom se s městem nedomluvili na dostatečném navýšení podpory hokeje, museli bychom na vzniklou situaci reagovat. Nerad bych, aby to bylo vnímané jako vydírání, ale my ani naši partneři nemáme nevyčerpatelné zdroje,“ uvedl statutární ředitel Pirátů Jaroslav Veverka mladší.

O tom, zda město klubu příspěvek pošle, mají rozhodnout zastupitelé Chomutova v červnu, kdy by se měli tématem zabývat.

Pokud přitom radnice nepřidá nic, nejen že přijde město o prestižní soutěž, ale změny se dotknou i mládeže, resp. rodičů – klub by jim zvýšil příspěvky za malé hokejisty.

Piráti vyčíslili, že městu ročně za nájem stadionu včetně služeb vrací 7,9 milionu korun, tedy o 400 tisíc více, než od města dostanou.

Měsíčně dám ze svého tisícovku, nabízí Černý

„Já sám jsem fanoušek hokeje. A všichni, kteří máme tento sport rádi, nějakou drobnou částku ze své výplaty pošleme, aby tu mohl tým zůstat,“ je přesvědčený primátor Černý.

Jak dále uvedl, fanoušků chomutovského hokeje je kolem pěti tisíc, kdyby každý přispěl 200 korunami měsíčně, je to 12 milionů za rok.

„To mi přijde jako varianta daleko čistší než usilovat o požadovanou částku z městského rozpočtu,“ dodal Černý s tím, že on sám by měsíčně posílal tisícovku.

Se situací se fanoušci nechtějí smířit. Fanklub Pirátů i mimo extraligovou sezonu zburcoval příznivce klubu a rozjel petiční akci. Petici za záchranu hokeje ve městě podepsalo více než 1 600 lidí.

Konec extraligy, konec hokeje, obávají se fanoušci

„Tolik podpisů se nám podařilo získat za jediný týden, navíc v době, kdy se nehrál žádný zápas. To považuji za úspěch. Fanoušci mají obavy, že s koncem extraligy skončí hokej úplně,“ řekl organizátor petice Jan Oberstein.

Petiční archy nesl v pondělí na magistrát s nadějí, že se město s klubem dohodne na kompromisu.

„Když to řeknu hodně obezřetně, požadavky klubu jsou moc vysoké. Petice vznikla proto, že město původně dotaci na hokej ještě snížilo o dva miliony,“ vysvětluje.

„Nakonec ale částku vrátilo na tu původní, což je méně, než majitelé klubu chtějí. Přesto doufám, že se obě strany dohodnou a extraliga v Chomutově zůstane,“ dodal Oberstein.