Následky povodní v obci Víska. (9. srpna 2010)

Následky povodní v obci Víska. (9. srpna 2010) | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Co si počít po záplavách? Patnáct odpovědí pro vytopené

  • 0
Víkendová povodeň postavila tisíce lidí před otázky, které dosud řešit nemuseli. MF DNES s hygieniky, humanitárními pracovníky a dalšími odborníky sestavila malý návod, jak ke spoušti přistupovat.

1. Čím při úklidu domu začít?

Po odčerpání vody a odstranění bahna začněte nejen uklízet, ale i vysoušet. Pokud nemůžete nábytek vystěhovat z domu na suché místo, alespoň jej kvůli vysychání odtáhněte od zdí.

Totéž udělejte s podlahovými krytinami. Zbavte se vrstev a materiálů, které svědčí plísním - obložení, tapety. Všechny zařízení včetně nádobí důkladně vyčistěte, dezinfikujte.

2. Jak dlouho trvá vysušení domu?

Povodně na Děčínsku v srpnu 2010.Ve vyčištěném domě zbaveném podlahových krytin a obložení zdí, tedy i tapet, je možné bydlet poměrně rychle - za několik týdnů, někdy i dnů. Úplné vysušení ale může trvat až tři roky.

Do rodinných domů odborníci doporučují dva vysoušeče, které doplní zdroje sálavého tepla - infrazářiče nebo propan-butanová kamna.

Zbytečné je oklepávat omítky u betonových a panelových domů nebo u dobře izolovaných staveb s novými omítkami. Nejlepší je ale poradit se o postupu s odborníky-stavaři.

U starších domů je lepší oklepávat omítku nejen zaplavenou, ale ještě i tu minimálně půl metru nad čarou vody.

3. Je nutné odstranit podlahovou krytinu?

Lenka a Miroslav Svobodovi vysouší svůj dům po povodni v srpnu 2010.Dřevěné a plovoucí podlahy nebo parkety je lepší vyměnit. Koberce nebo PVC krytiny je někdy možné vysušit, vyčistit a pak znovu položit. Vždy je ale nutné vysušit hlavně betonový podklad.

4. Hrozí infekce, když budu vyklízet vyplavený dům?

Při odstraňování následků povodní může lidi ohrozit nákaza. Hygienici na základě zkušeností z průběhu povodní v letech 2002 a 2006 varují před onemocněními, jako jsou leptospiróza, tularémie, průjmová onemocnění, ale i hepatitidy.

Většina z nich se dostává do těla ústy nebo poraněním kůže. Lidé by si proto měli umývat ruce po úklidových pracích a používat ochranné pomůcky, jako jsou hlavně rukavice a pevné boty.

5. Co se zaplavenými věcmi a oblečením?

Ctibor Král z Heřmanic odstraňuje následky povodně ze srpna 2010.Vše je nutné vydezinfikovat, popřípadě vyvařit. Stejný postup je u nábytku. I ten je nutné vydezinfikovat. "Matrace a podobné věci je lepší vyhodit," radí vedoucí protiepidemického odboru liberecké krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.

6. Musím vyhodit všechny zatopené potraviny?

Kromě hermeticky balených potravin, tedy jídla v konzervách nebo ve skle, je nutné všechno zaplavené jídlo zlikvidovat. Ani plechovky a sklenice není dobré bez rozmyslu otevírat - nejprve je dezinfikujte a opláchněte.

"Jestliže mají konzervy narušený nebo silně pomačkaný obal, zvlhlý obsah nebo silně znečištěný uzávěr, zlikvidujte je," doporučují hygienici.

7. Mohu ihned používat studnu?

Anna Levá z Janské ukazuje po povodních v srpnu 2010 nahoře vodu z kohoutku a dole vodu balenou. Raději ne. Studnu byste měli nejprve vyčistit a dezinfikovat. Vzorky po vyčištění prověří hygienická stanice. Všechny práce je ale třeba dělat až poté, co klesnou podzemní vody.

8. Musím čistit i vodovodní trubky v domě?

Pokud zůstal celou dobu pod tlakem pitné vody, tak ne. Stačí očistit přístupné části. Pokud byla dodávka pitné vody přerušena, je třeba vodovod dezinfikovat a propláchnout. Na dezinfekci se používá roztok chlornanu sodného v koncentraci 0,5 miligramu na litr, má působit aspoň hodinu.

9. Co musím vyčistit na zatopené zahradě?

Když po povodni v srpnu 2010  voda opadla, nastal v Heřmanicích čas na úklid a sušení.Zemina po takto rychlých povodních by neměla být kontaminovaná.

"Stromy se dají ostříkat, ale myslím, že to zvládnou samy. U trávníků mohou hrozit plísně, takže by bylo vhodné je ostříkat vodou a případně přihnojit," říká majitel zahradnické firmy z Litoměřic Tomáš Gabriel.

10. Mohu jíst zeleninu ze zatopené zahrady?

Pokud nebydlíte vyloženě pod skládkou nebezpečného odpadu, tak ano.

"Byly to bleskové povodně, a jestli voda protekla i nějakou kanalizací nebo žumpou, bylo znečištění tak zředěné, že zeleninu, hlavně kořenovou, nijak neohrozí. Stačí ji dobře omýt," uvedla děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

11. Kam se obrátit, když mám pocit, že situaci psychicky nezvládnu?

Teprve když voda v Heřmanicích opadla, je vidět, jaké škody napáchalaZní to banálně, ale někdy stačí poprosit o radu souseda nebo starostu. Všichni občané Libereckého kraje postižení povodněmi, kteří potřebují psychologickou pomoc, se mohou obracet na speciálně zřízenou linku 950 485 102.

Pomoc nabízejí i charitativní organizace. Například Adra má přímo na severu Čech své terénní pracovníky. Stačí zavolat na telefon 731 70 50 02.

Psychologickou poradenskou linku zřídilo i ministerstvo vnitra. K dispozici jsou nonstop dvě telefonní čísla: pevná linka 974 834 788 a mobilní linka 731 677 887.

12. Kam se obrátit pro finanční pomoc v nouzi?

Na obecní úřad. Úředníci na základě žádosti vyplácejí částku, kterou určí podle příjmů žadatele nebo rodiny.

"Může být až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce," uvádí pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí.

13. Kde se dozvím, kdy mi poteče pitná voda?

Následky povodní v srpnu 2010 ve Frýdlantu.Na telefonním čísle 840 111 111. Informace o jednotlivých haváriích a odhadovaný termín odstranění uvádějí Severočeské vodovody a kanalizace na svých stránkách (www.scvk.cz), odkaz havárie. Rada se týká jen zákazníků této společnosti. V jiných krajích se lidé musejí obracet na svého dodavatele vody. V případě studní si nechat udělat rozbor od odborníků.

14. Jak zjistím, kdy půjde elektřina?

Na telefonní lince ČEZ - číslo 840 850 860.

15. Lze zachránit automobil, který zůstal pod vodou?

Sušení zatopeného vozu v Nové Vsi po povodních v srpnu 2010Spíše ne. Vůz může po vyčištění ještě nějakou dobu třeba sloužit, ale je třeba počítat s tím, že je odepsaný.

"Problém je, že voda se dostane i do vnitřních dutin, jako jsou nosné části karoserie. A i když voda vyteče, vlhkost zůstane a auto koroduje," říká Ivo Molitor z Autocentra Litoměřice.

Druhý problém je elektronika. I ve starších autech jsou různá relé, která není možné dokonale rozebrat a vysušit. Nejlepší je proto s autem nepočítat a nahlásit škodu pojišťovně.

Kdo chce přesto autem, byť bez záruky, jezdit, měl by ho nejen pořádně vysušit a vyčistit, ale také vyměnit baterii. Zkontrolujte také ložiska, brzdný a palivový systém včetně paliva a náplní.

,