Jiří Šulc na ideové konferenci ODS

Jiří Šulc na ideové konferenci ODS | foto: Karel Pešek, MAFRA

Bývalý hejtman a poslanec ODS Šulc je na úřadu práce, budoucnost neřeší

  • 82
Jiří Šulc se po kariéře hejtmana Ústeckého kraje, severočeského šéfa ODS a poslance stal nezaměstnaným. Je jedním z mála bývalých poslanců na severu Čech, kteří dosud svou další profesní budoucnost neřeší.

"Jsem na úřadu práce. Do třiceti dnů po skončení zaměstnání se tam musíte přihlásit," potvrdil Šulc MF DNES.

Co dělají exposlanci

Jiří Šulc (ODS) - nezaměstnaný na úřadu práce

Ivana Řápková (ODS) - poradenství a účetnictví

Petr Gandalovič (ODS) - velvyslanec v USA

Jan Kubata (ODS) - nepodařilo se zjistit

Jiří Paroubek (ČSSD, pak LEV 21) - poradenství

Jiří Šlégr (ČSSD, pak LEV 21) - hokej

Petr Benda (ČSSD, pak LEV 21) - podnikání v nemovitostech

Jan Tancoš (ČSSD) - podnikání a fotbal

Jaroslav Krákora (ČSSD) - zůstává poslancem

Jaroslav Foldyna (ČSSD) - zůstává poslancem

Jaromír Drábek (TOP 09) - poradenství

Patricie Kotalíková (TOP 09) - primářka dětského oddělení

Milan Šťovíček (VV) - starosta Litvínova

David Kádner (VV) - poslanec za Úsvit

Josef Šenfeld (KSČM) - zůstává poslancem

Gabriela Hubáčková (KSČM) - zůstává poslankyní

Nové zaměstnání si podle svých slov zatím nehledá. Na otázku, proč vyčkává, jen pokrčil rameny a nasadil bezstarostný výraz.

Šulc prý ani netuší, co by mohl dělat. Před vstupem do politiky, kdy se v roce 1994 stal starostou Mostu, pracoval jako stavební inženýr. Firma, ve které byl zaměstnaný, dávno zanikla. Šulc navíc říká, že ani neví, zda by na svou profesi ještě stačil.

"Když vidím, jak se dnes dělají výkopy, tak tohle nás ve škole neučili," poznamenal.

Šulc už rozhovory médiím nedává a nereaguje ani na esemesky. Redaktor MF DNES ho zastihl v budově Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde vypovídal jako svědek v případu prodeje akcií Mostu. Žalobce vinil tamní politiky, že město poškodili o 22 milionů korun, soudce ale nakonec všechny zprostil obžaloby (rozsudek zde).

Šulc nebyl u krajského soudu poprvé. Před časem ho soud vyslýchal i kvůli zmanipulovaným dotacím na Úřadu Regionální rady Severozápad, které předsedal. Také v této kauze vystupoval jako svědek (jak vypovídal, čtěte zde).

U exposlanců vede poradenství

Další bývalí poslanci, kteří v předčasných volbách nekandidovali nebo neuspěli, mají většinou o své další kariéře jasno.

"Vždycky jsem dělala ekonomické a daňové poradenství, případně účetnictví. To budu dělat dál, možná svou činnost i rozšířím, teď toho budu stíhat více," uvedla například exposlankyně ODS Ivana Řápková.

Také Jaromír Drábek z TOP 09 hodlá od 1. ledna opět obnovit živnost a věnovat se poradenství. Vedle toho obnovuje i své působení v Mezinárodní obchodní komoře, jemuž se věnoval před svým zvolením. "Práce ve Sněmovně mi nechybí. Neustálé dohady a přestřelky byly ubíjející," řekl.

Jiří Paroubek, severočeský poslanec ČSSD a poté LEV 21, si podle svých slov našel nové angažmá ihned po rozpuštění Sněmovny. "Navázal jsem na své pracovní aktivity (ekonomické poradenství, pozn. red.) před příchodem na pražskou radnici v roce 1998," uvedl (o Paroubkovi zde).

Šlégr se vrátil k hokeji, Benda k nemovitostem

Paroubkův souputník Jiří Šlégr Sněmovnu opustil už v červnu a vrátil se do hokejového týmu Litvínova, kde ve svých 42 letech hraje extraligu.

Jeho náhradník v dresu LEV 21 Petr Benda si tak do poslanecké lavice jen odskočil a s návratem neměl problém.

"Vrátil jsem se k tomu, čemu jsem se věnoval před vstupem do Sněmovny. Podnikám v oblasti nemovitostí, věnuji se výkonu funkce zastupitele v Teplicích a dál spolupracuji s Paroubkem jako místopředseda LEV 21," přiblížil Benda.

Podnikání obnoví i Josef Tancoš z ČSSD, jenž se chce věnovat i fotbalu z pozice ředitele mostecké akademie, kterou před vstupem do vrcholné politiky opustil. I jako poslanec ale dál působil ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR.

"Některé věci ve Sněmovně mi nevyhovovaly, jsem zvyklý je dělat jinak, rychleji. Ale určitě to byla zajímavá zkušenost a šance nějak pomoci," řekl Tancoš.

,