Areál zámku v Žitenicích na Litoměřicku, který byl vyšehradské kapitule vrácen v rámci církevních restitucí hned po nabytí platnosti zákona. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Církve získaly první pozemky v Ústeckém kraji, odmítnutých je ale víc

  • 0
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových schválil první žádosti církví o vrácení nemovitostí v Ústeckém kraji. Odsouhlasil vydání pozemků v Klínech na Mostecku a v obci Pátek u Loun. Počet zamítnutých žádostí však převažuje.

"Celkem byly vydány parcely o účetní hodnotě 104 tisíc korun," uvedla ředitelka ústeckého pracoviště Úřadu Marie Ševelová.

Úřad dále plánuje Královské kolegiátní kapitule sv. Petra a Pavla na Vyšehradě vydat zemědělské stavby v areálu zámku v Žitenicích na Litoměřicku a pět travnatých pozemků o rozloze šest tisíc metrů čtverečních v Litoměřicích České dominikánské provincii.

Církevní restituce v Ústeckém kraji

Litoměřická diecéze, pod niž spadají menší správní jednotky římskokatolické církve v Ústeckém, Libereckém a částečně také Středočeském či Karlovarském kraji, podala celkem 637 žádostí o vydání majetku.

Kromě ní žádají zpět majetek v Ústeckém kraji také jiné církve a řády, například Česká provincie Řádu sv. Augustina, Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou, Česká dominikánská provincie nebo redemptoristé z Pražské provincie kongregace nejsvětějšího Vykupitele.

Úřad naopak zamítl už deset žádostí, v nichž církve požadovaly vydání 75 nemovitostí. Třeba Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže nedostane parcelu v obci Lipová na Děčínsku, na níž je soukromý dům. Takových zamítnutých žádostí ještě přibude.

"V případech, kdy nebudou žádané nemovitosti vydávány, se typově jedná o zastavěné pozemky, třeba areál nemocnice, silnice nebo sportovní hřiště," přiblížila ředitelka Ševelová.

Pozemky v nemocnici chtějí tři žadatelé

Neuspějí tak ani žadatelé o majetek na katastru litoměřické městské nemocnice, o nějž se přihlásily hned tři církve. Pozemky v areálu, o které se církve přihlásily, totiž tvoří pevnou součást nemocnice.

"Stojí na nich část stravovacího provozu nebo část gynekologického pavilonu. Z provozního hlediska by bylo nepřijatelné ty pozemky vydat," poznamenal ředitel nemocnice Radek Lončák.

Za nevydaný majetek poskytne stát neúspěšným žadatelům peněžní náhradu.

Biskupství podalo 637 výzev k vydání majetku

Rozsah církevních restitucí v Ústeckém kraji nelze přesně stanovit, protože územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vypořádává i žádosti týkající se Libereckého kraje. Řádově ale církve a řády v Ústeckém kraji žádají zpět stovky nemovitostí.

"Biskupství litoměřické podalo 637 výzev k vydání majetku," upřesnila mluvčí litoměřické diecéze Jana Michálková. Do diecéze ale patří kromě Ústeckého kraje i Liberecký kraj a část středních Čech.

"V našem případě jde o pole, louky, nějaké lesy a nepatrné množství vodních ploch. Majetek, o který v rámci zákona o majetkovém vyrovnání žádáme, má do budoucna zajišťovat hospodářský chod farností a má být zdrojem pro financování činnosti církve," zmínila mluvčí Michálková. O co konkrétně diecéze žádá, ale říct nechtěla.

Jasněji by o vráceném majetku a jeho hodnotě mohlo být kolem poloviny roku, kdy už by měla být vyřízena většina žádostí.

Jednou z nejzajímavějších položek v rámci restitucí v Ústeckém kraji je obraz Roudnické madony, jenž chce zpět Římskokatolická farnost Roudnice nad Labem. Obraz patří Národní galerii, ta ho zatím nevydala (o nevydání madony zde).