V novém souboru zastřešeném spolkem Činoherák Ústí by měli působit všichni

V novém souboru zastřešeném spolkem Činoherák Ústí by měli působit všichni herci, kteří tvořili Činoherní studio v poslední podobě (foto z posledního představení Klubu rváčů). | foto: Miroslav Rosendorf

Nadšenci křísí Činoherní studio, bývalý soubor jde do nového spolku

  • 46
Příběh nedávno zaniklého ústeckého Činoherního studia získal překvapivý impuls. Na jeho tradici přímo naváže čerstvě založený spolek, v němž se sejdou všichni herci bývalého souboru studia. Ambicí spolku je ustavit stálou scénu, která bývalé Činoherní studio plně nahradí.

"Bývalí herci a sympatizanti Činoherního studia v Ústí nad Labem založili nezávislý spolek, který bude pokračovat ve více než čtyřicetileté tradici ústecké činohry," oznámila Veronika Vendlová, která je mediální zástupkyní celého projektu.

Nově založený spolek se nazývá Činoherák Ústí, zázemí bude mít v objektu bývalého kina Hraničář v centru města. "Hrát se bude. Začneme co nejdřív, chtěli bychom už v květnu. Měla by to být stálá scéna, která nahradí Činoherní studio," sdělil MF DNES jeden z herců zaniklého souboru Činoherního studia Jiří Maryško. Na rodící se scéně bude působit i on.

Spolek Činoherák Ústí na Činoherní studio bude navazovat přímo, podařilo se mu totiž získat autorská práva k části inscenací zaniklé scény a také část fundusu (kostýmy, kulisy apod.). "Předpokládáme, že budeme hrát například Zkrocení zlé ženy, Romea a Julii, Benefici a některé pohádky," vyjmenoval pro MF DNES manažer spolku Jan Kvasnička s tím, že se bude zkoušet i nový repertoár.

První krok k zániku bývalého Činoherního studia nastal, když radní koncem ledna místo avizované dotace vypsali grant, čímž soubor vystavili platební neschopnosti. Následně pak založili novou příspěvkovou organizaci, do které ale nedovolili přejít všem hercům. Činoherní studio pokračující v tradici scény vzniklé roku 1972 tak skončilo.