Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Nová ústecká rada vrací do budovy Činoherního studia původní soubor

  • 9
Do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov se vrátí původní soubor. Návrat a další financování spolku připravuje nová rada města, v níž jsou i lidé blízcí spolku Činoherák Ústí. Právě do tohoto spolku většina původního souboru přešla a díky veřejné sbírce hrála v upravených prostorech kina Hraničář.

„Došli jsme k závěru, že to je to pravé řešení. Ale musíme ještě dořešit určité právní aspekty. Je to tedy zatím návrh, který budeme ještě projednávat na radě města 9. prosince,“ řekl náměstek primátora Martin Hausenblas.

Spolek by měl být podle návrhu radních v budově Činoherního studia v nájmu od ledna. I po návratu na Střekov má ale v plánu některé hry uvádět dál v obnoveném kině Hraničář, který nadšenci ve volném čase upravili na multikulturní prostor (o Hraničáři zde).

„Z Hraničáře rozhodně neodejdeme úplně. Bylo by to nefér vůči lidem, kteří na něm pracovali, aby nás podpořili,“ řekl k tomu šéf spolku Filip Nuckolls.

Činoherák městu předložil svou koncepci a radní předběžně rozhodli, že mu na letošní rok dají milion korun. Na příští rok mu pak navrhnou dvanáctimilionovou dotaci. Návrh pak ale ještě bude muset schválit zastupitelstvo města, které se sejde 16. prosince.

„Není to tak, že od spolku za tu dotaci nic neočekáváme. Byla nám předložena koncepce, jakási firemní strategie, která bere ohled na potřeby obyvatel města a která je pro spolek závazná,“ řekl radní ANO Pavel Štěpař (celá koncepce zde).

V průběhu příštího roku pak chce město připravit a vyhlásit pro studiovou činohru několikaletý grant. „Byla by to dotace, která bude rozhodně svěřována subjektu, který má za sebou veřejnou stopu,“ podotkl radní pro kulturu a herec Činoheráku Jaroslav Haidler.

Koalice již zrušila podezřelou dotaci a odvolala ředitelku

Činoherní studio přivedla na pokraj zániku minulá koalice ČSSD a hnutí Ústečané podporovaná komunisty. V souboru se snažila umlčet své kritiky, a tak nejprve v tichosti vyměnila správní radu divadla a poté se snažila získat na soubor větší vliv změnou financování.

Provedla ho však uprostřed sezóny a dostala tím divadlo do potíží. Soubor se odmítl zúčastnit narychlo vypsaných grantů a tehdejší koalice divadlo na zastupitelstvu zrušila (činnost souboru poté včetně podrobného rozpočtu zde).

Z budovy Činoherního studia pak město zřídilo divadlo pro děti a přidělilo čtyřletou dotaci ve výši 24 milionů spolku AmULet, který narychlo zřídili lidé bez zkušeností s divadlem, zato blízcí tehdejší koalici.

Dění kolem Činoherního studia se však odrazilo ve výsledku voleb, ve kterých za vítězným hnutím ANO 2011 skončilo jako druhé místní hnutí PRO! Ústí blízké Činoheráku. Obě hnutí pak vytvořila koalici a hned na prvním zastupitelstvu zrušila dotaci AmULetu (o zrušení dotace zde).

Později odvolala také ředitelku městské příspěvkové organizace, která měla pod hlavičkou Činoherního studia divadelní využití budovy na Střekově zajistit (o odvolání zde).

,