Spolek radním navrhuje, že se vrátí na důvěrně známou scénu, kde Činoherní studio strávilo 33 let.

Spolek radním navrhuje, že se vrátí na důvěrně známou scénu, kde Činoherní studio strávilo 33 let. | foto: Aleš Horáček, iDNES.cz

Zajistíme divadlo za neexistující soubor, nabídl Činoherák pomoc radním

  • 9
Spolek Činoherák Ústí, který navázal na zaniklé Činoherní studio, nabídl ústeckému magistrátu spolupráci. Radním se totiž po zrušení původního divadla stále nepodařilo do nástupnické příspěvkové organizace města sehnat ani uměleckého šéfa. Divadelní budova ve čtvrti Střekov tak zůstává prázdná.

"Divadelní situace v Ústí nad Labem je na mrtvém bodě. Nabízíme možnost, jak zajistit v krajském městě fungování činoherního divadla. Je to nabídka služby pro město," vysvětluje předseda spolku Filip Nuckolls, proč spolek vedení města napsal.

Činoherní studio v Ústí nad Labem

Dosavadní soubor zanikl letos v březnu poté, co ho radnice nechala bezprecedentní změnou financování zlikvidovat.

Herci, tvůrci a technici souboru založili s podporou mecenášů, nadšenců a veřejnosti spolek Činoherák Ústí, který vychází z repertoáru bývalé scény.

Spolek chce mít zázemí v budově kina Hraničář, kterou hodlá upravit.

Divadlo na Střekově je od dubna prázdné a nevyužité, město dosud nebylo schopné svou vlastní nově založenou příspěvkovou organizaci přivést k životu.

Činoherák navrhuje radnici jedenáct kroků, z nichž hlavními jsou bezplatný pronájem budovy na Střekově, příspěvek 7,1 milionu korun (milion na úpravy budovy na Střekově, zbytek na samotná představení) či uhrazení dluhu 3,5 milionu po zaniklé obecně prospěšné společnosti, jež poslední roky Činoherní studio provozovala (otevřený dopis zde).

"Nežebráme o peníze, jsme suverénní spolek s vlastními zdroji. Ale je evidentní, že v budově činohry na Střekově se nic dít nebude," upozornil Nuckolls.

Spolek se městu připomněl ve chvíli, kdy má za sebou úspěšné období. Od 20. května do 9. června sehrál na divadelní lodi Tajemství v ústecké části Vaňov 23 převážně vyprodaných představení, na lodi se protočilo přes tři tisíce diváků a příští týden chystá Činoherák svou první, už také vyprodanou premiéru.

"Od začátku tvrdíme, že naším prioritním cílem je vrátit se do domu na Střekově," řekl manažer Činoheráku Jan Kvasnička.

Hraničář by sloužil jako druhá scéna

Spolek ale současně ujišťuje, že trvá jeho záměr opravit budovu bývalého kina Hraničář a využít na to peníze z čerstvě vyhlášené celonárodní sbírky.

"Chceme ho rekonstruovat na multifunkční kulturní objekt, kde by Činoherák získal druhou scénu jak pro divadelní činnost, tak pro ostatní kulturní projekty," přibližuje Kvasnička.

Výzva spolku dorazila vedení města v pondělí. "Tento dopis bude předložen na jednání rady města," uvedla mluvčí města Romana Macová.

Dluhy hradit nebudeme, řekl radní

Oslovení představitelé radnice na návrh spolku zatím reagují spíš zdrženlivě.

"Věřím, že radní a zastupitelé se s tím návrhem seznámí a zaujmou k němu stanovisko," uvedl obecně radní Pavel Dlouhý z ČSSD. Za sebe ale jasně prohlásil, že dluhy po zaniklé obecně prospěšné společnosti město hradit nebude.

Na druhou stranu Dlouhý poznamenal, že není proti podpoře oživení bývalého kina Hraničář, na kterém spolek pracuje.

"Sympatická aktivita je ta, která se týká kina Hraničář. Je to prostor, ke kterému má vztah spousta Ústečanů. Byl bych moc rád, kdybychom našli nějaký způsob, jak by město tento prostor a jeho rekonstrukci mohlo podpořit," poznamenal Dlouhý.

Vzájemná komunikace obou stran byla posledního půl roku velmi vyhrocená. Spolupráce by však byla výhodná jak pro spolek, tak pro radnici. Město ve své nově zřízené příspěvkové organizaci nemá herce ani inscenace, protože práva na většinu z nich získal původní soubor.

Radnice chtěla do 15. června vybrat uměleckého šéfa, který nový soubor postaví, do výběrového řízení se ale přihlásil jen místní performer Jiří Šerý (o konkurzu zde). "Zatím nic není známo," sdělila mluvčí města Macová k tomu, jestli už konkurz dospěl k výběru kandidáta.