Hřenské soutěsky

Hřenské soutěsky | foto: Martina Poulíková

Chtěli jsme zachránit soutěsky, tvrdí voliči-přistěhovalci v Hřensku

  • 1
Ústecký krajský soud znovu projednává stížnosti na neplatnost voleb v Hřensku. Svědci se ani netají tím, že se do Hřenska přihlásili jen kvůli volbám. Přijde jim to v pořádku, protože v Hřensku se podle nich takto volí odjakživa a dělají to všechny strany.

"Je to hřenská nemoc a letitá. Neděje se to poprvé," připouští starosta Hřenska Josef Černý. Důvod všichni uvádějí jediný, lukrativní byznys v hřenských soutěskách, který vydělává miliony korun ročně.

Volby v Hřensku

Volby v Hřensku vyhrálo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. Obsadilo tři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhé místo mělo sdružení Strana za trvalou prosperitu naší obce a soutěsek, v zastupitelstvu má tři křesla. Poslední mandát získal kandidát ODS.

ODS volby kvůli podezřelému nárůstu počtu voličů napadla. Krajský soud stížnost nejprve zamítl s tím, že zákon nikomu nezakazuje stěhovat se a podle libosti i přihlašovat. Ústavní soud ale nařídil, aby se krajští soudci kauzou zabývali znovu a podrobněji a neposuzovali stěhování jen formálně, ale také hledali jeho důvod.

V Hřensku už tři čtvrtě roku nefunguje zastupitelstvo a radnice nemůže žádat o dotace. "Třeba na rekonstrukci srubů v soutěskách potřebujeme 12 milionů korun, na likvidaci protipovodňových škod, třeba zábradlí a placu v soutěskách dalších asi 10 milionů korun. Ze svého rozpočtu to nezaplatíme, tolik nemáme," říká starosta Hřenska Josef Černý.

"Kdo získá většinu v zastupitelstvu, může soutěsky změnit na akciovku a zprivatizovat," říká Černý.

Před loňskými volbami se do Hřenska přihlásilo 67 lidí. Vzhledem k tomu, že v Hřensku volilo 189 lidí, byla to silná skupina. Nové voliče přitom přihlašovalo hned několik politiků napříč stranami a nyní se vzájemně obviňují z toho, kdo s touto praxí začal.

"Sám nevím, to se těžko posuzuje. Zvlášť, když se to v Hřensku nestalo poprvé," poznamenal starosta.

37 lidí do bývalé prodejny

Nejaktivnějším v přihlašování nových voličů byl lídr kandidátky sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná Jan Havel. Do jeho neobyvatelné bývalé prodejny na Labském nábřeží, kterou poničila povodeň, se fiktivně přihlásilo 37 lidí.

"Byla to reakce na to, že se přihlašovali jiní lidé, aby soutěsky ovládli," uvedl u soudu Havel. Tvrdí, že když se loni 12. října dozvěděl, že jeho političtí konkurenti hlásí k pobytu nové lidi, udělal to také. Do voleb scházely pouhé tři dny.

Noví voliči se prý na něj obraceli sami. Na dotaz soudu, zda u něj žijí dosud, připustil, že všechno bylo jen formálně. "Tam nelze bydlet, přistěhovat se nemohli, nebylo kam, jen se evidenčně přihlásili," sdělil.

Jedním z nich byl třeba Antonín Buchal z Děčína. "Přihlásil jsem se začátkem října, protože jsem chtěl volit," přiznal. Jako důvod uvedl, že v roce 1995 pracoval v Hřensku na lodičkách.

V Havlově neobyvatelném domě si zapsala trvalý pobyt i Edita Bartošová. "Chtěla jsem pomoct obci, aby soutěsky zůstaly Hřensku," řekla. Sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná volby nakonec vyhrálo.

Kdo se to k nám přihlásil? diví se manželé

Zajímavý byl postup kandidátů Zemanovců. "Chtěla jsem podpořit manžela, jiný důvod mé přihlášení nemělo," řekla u soudu Lenka Neumanová z Děčína. Trvalý pobyt si nechala zapsat na své chalupě v Hřensku. Sama kandidovala na třetím místě a na dalších byla kromě jejího manžela i dcera, švagr s družkou a jeho syn.

Lidé ve Hřensku si před volbami přihlašovali do domů své příbuzné, známé a družky. Kuriózní situaci zažili manželé Podhradští, kteří k sobě připsali vnuka. Při kontrole pobytu po volbách se přišlo na to, že dva dny před volbami zapsali ještě další dva muže.

"Nikdy jsem je neviděl, jejich jména neznám, ani nevím, že bych jim dal souhlas s přihlášením," nechápal Leopold Podhradský. Podobně reagovala jeho manželka Jiřina Podhradská, když jí soud ukázal povolení k pobytu, které jako majitelka domu podepsala.

"To je můj podpis. Toho člověka ale neznám, to mi nejde do hlavy," řekla překvapeně. Zatímco vnuk se brzy po volbách přehlásil do Prahy, dva neznámí muži jsou u Podhradských hlášení dosud.

Soud vyslechl 30 svědků. Pokračovat bude 19. září.