Střílna pro československý protitankový kanon byla ve Francii 75 let.

Střílna pro československý protitankový kanon byla ve Francii 75 let. | foto: archiv muzea Na Kočičáku

Nadšenci přivezli z Francie střílnu z československého opevnění

  • 1
Muzeum československého opevnění Na Kočičáku v Chomutově získalo unikátní exponát - střílnu pro československý protitankový kanon vzor 36. Nadšenci si pro ni dojeli až do Francie, k břehům Atlantiku. Za druhé světové války tam byla součástí pevnosti německé ponorkové základny v přístavu Saint Nazaire.

„Po 75 letech se tak střílna vrátila do Čech. Původně zřejmě pochází z pevnosti v okolí Králíků, přesnou lokalitu zjišťujeme. Němci střílnu násilím vytrhli v letech 1939 či 1940 a odvezli do francouzského přístavu. Střílna byla zabetonována do jednoho z pevnostních objektů, jež měly za úkol bránit námořní přístav,“ uvedl správce muzea Jiří Piramovský.

Loni francouzské město rozhodlo, že 19 válečných bunkrů musí ustoupit přístavním budovám. Stejně jako v Chomutově i tam působí nadšenci, kteří rekonstruují vojenské pevnosti v okolí přístavu. Od nich chomutovští střílnu koupili.

„Na poslední chvíli jsme střílnu zachránili před sešrotováním. Oříškem pak pro nás bylo, jak 1,4 tuny těžký exponát dostat do dodávky. Nakonec nám pomohl zemědělec, který střílnu naložil manipulátorem pro balíky sena,“ popsal Piramovský.

Exponát se stane součástí opevnění Na Kočičáku, na vystavení si bude muset ale ještě nějakou dobu počkat. Nejdříve ho čeká renovace včetně nátěru. Při vytržení z původního opevnění totiž Němci střílnu poškodili.

Střílny byly součástí pěchotních srubů od Krkonoš po Ostravu, kde tvořily v roce 1938 páteř obrany.

„Celkem bylo do těchto střílen osazeno 222 protitankových kanonů ráže 47 mm, které byly svou konstrukcí a účinností naprostou světovou špičkou. Bohužel nebyly kanony nikdy použity v boji a po německém obsazení pohraničí a následně zbytku republiky byly vytrženy z československých objektů těžkého opevnění a spolu s ukořistěnými protitankovými kanony odváženy do nově budovaných bunkrů Atlantického valu,“ dodal Piramovský.