Lovochemie pod vodou | foto: Roman Čejka, MF DNES

Povodně 2002: Severočeské chemičky před vodou vyklidily sklady

  • 0
Povodně na severu Čech před deseti lety měly také svůj ekonomický rozměr. Tisíciletá voda zasáhla řadu podniků a firem. Ekologickou katastrofu však nepřinesla, velké chemičky v kraji se na záplavy dobře připravily.

Tisíciletou vodu nejvíce odnesly podniky se sídlem podél Labe. Za všechny lze jmenovat lovosickou Lovochemii, kterou záplavy vyřadily z provozu skoro na měsíc. "Celý areál včetně všech provozů byl zcela zatopen, například na hlavní vrátnici voda dosahovala výše 1,8 metru," vzpomíná mluvčí společnosti Irena Vodičková.

15. srpna 2002

3 hodiny - hladina Labe v Ústí překročila 10 metrů a dále stoupá.

10 hodin - policisté se připravují na uzavření Mírového náměstí v centru Ústí, MHD jím zatím projíždí.

10.25 hodin - poslední spojnice přes Labe v kraji, most v Roudnici, je pro nákladní dopravu uzavřena. Stav mostu zkoumá statik.

14 hodin - na ústeckém Střekově zadržela policie muže, který raboval opuštěné byty. Měl pytel a brodil se zatopenými ulicemi.

14.30 hodin - v Ústí nejezdí trolejbusy. Na Střekov je stále zajištěná železniční doprava ze západního nádraží. Okresní úřad také lidi žádá, aby nevyužívali zvláštní vlaky na zatopený Střekov k turistickým jízdám. Dopravní podnik najíždí na autobusovou dopravu se sobotním grafikonem.

14.50 hodin - ústecká čtvrť Střekov je bez elektřiny, jde o nejvíce postiženou část krajského města.

15 hodin - Labe v Ústí překračuje hranici 10,8 metru, v Děčíně je na 11 metrech. Přichází první dobrá zpráva: snižuje se předpoklad kulminace. Podle magistrátu Labe dosáhne maximální výšky v pátek na 12,2 metrech.

16.30 hodin - Děčínský městský úřad má problémy s některými spoluobčany, převážně Romy, kteří žádají v souvislosti se záplavami ve městě, mnohdy neoprávněně, o finanční výpomoc. Pracovnice sociálního odboru mají nově k dispozici jmenné seznamy lidí ze zátopových oblastí.

Ačkoli však přílivová vlna firmu řádně "propláchla", naštěstí se nestala žádná fatální havárie. Firma na velkou vodu byla připravená. "Díky včasným informacím se podařilo předejít větším škodám, suroviny a výrobky byly expedovány do externích skladů mimo území zasažené povodní," líčí Vodičková.

Voda tak protekla vylidněným a vyprázdněným areálem. "Vyčíslené škody na majetku a z nevýroby proto byly sice značné, ale díky včasným opatřením minimalizované," doplňuje Vodičková.

Přímo se dotkly záplavy i druhého chemického giganta v kraji, ústecké Spolchemie. Dva dny před kulminací Labe, které dosáhlo v Ústí maxima 16. srpna, bylo vedení firmy v nejvyšší pohotovosti.

Spolchemie vyklidila sklady

"Výrobu už jsme omezili na minimum," hlásil 14. srpna ředitel infrastruktury Jan Dlouhý. Evakuovaly se především sklady s nebezpečnými chemikáliemi, což se ukázalo jako prozíravé.

Dva dny poté se sice voda při kulminaci zastavila těsně před správní budovou, ale zatopila právě sklady. Na druhé straně řeky v Olšinkách skončil pod vodou sklad i další velké firmy, Setuzy.

Firmy v kraji nicméně spojovalo, že se na povodně dobře přichystaly. Včas utlumily výrobu, evakuovaly zaměstnance i majetek. Zboží se přesouvalo do bezpečí třeba i ze štětské papírny Frantschach, děčínské parfumérky Aroma či podniku na výrobu mýdel a saponátů Chemotex.

Specificky pak velkou vodou trpěly firmy, které jsou připoutané k vodě už svou povahou: přístavy a loděnice. V pobočkách společnosti České přístavy v Ústí a Děčíně po sobě nechala voda škodu za 90 milionů, Česko-saské přístavy v Děčíně se dopočítaly "jen" šesti milionů.

Nejtěžší ekonomické škody napáchaly záplavy Českým drahám. Pod vodou skončilo celkem 21 nádražních budov podél Labe včetně těch největších v Ústí, Roudnici či Děčíně. Zprovoznění mnoha tratí trvalo až do konce roku 2002 a cena za opravy budov, kolejí či trolejového vedení se vyšplhala na 142 milionů korun.

Povodeň lidi ve firmě semkla

Na hrůzy spojené s povodněmi přesto lze nahlížet i pozitivně. Tento pohled dodnes sdílejí v lovosické Lovochemii, která z firem v Ústeckém kraji záplavy odnesla patrně nejvíce.

"Povodeň přinesla i jeden hodně pozitivní aspekt. Celá firma se neuvěřitelně semkla," říká Vodičková. "Na všech byl vidět opravdový zájem firmu rozjet v co nejkratším termínu," dodává.

Firma zastavila kvůli vodě výrobu 12. srpna, o dva dny později nebyla v areálu ani noha. Ale už 19. srpna se lidé vraceli do práce, aby firmu postavili znovu na nohy. "Díky úsilí všech zaměstnanců, kteří se podíleli na úklidu areálu a přípravě obnovení provozu, se mohla výroba rozjet už 10. září. Lovochemie tak byla mimo provoz jen necelý měsíc," vypráví Vodičková.

Na toto období intenzivně vzpomíná i personální ředitel firmy Vladislav Smrž. "Makali tady opravdu všichni. Dodnes se mi to zdá jako zázrak, že se to všechno takhle rychle znovu rozběhlo," říká.

Velká voda a krajský soud

Záplavy ovlivnily i severočeskou justici. Budova Krajského soudu v Ústí stojí v zátopové oblasti, voda zatopila soudní místnosti v 1. patře, muselo se vynést na 30 tisíc spisů a odročit desítky případů. Jiné se provizorně soudily v sídle bývalého Uhlozbytu. Řádný chod soudu byl narušen až do dubna 2003. Škody na krajském a sousedním okresním soudu dosáhly 14 milionů. Dnes už se spisy uchovávají v bezpečí jinde, v sousední bývalé budově PVT a u soudů v Liberci a Litoměřicích.