Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Chcete být kominíkem? Mostecký úřad práce chce otevřít rekvalifikační kurz

  • 0
Díky nové vyhlášce prudce vzrostl zájem o kominickou živnost. Problém však je, že není moc míst, kde by se tomuto řemeslu dalo vyučit. Mostecký úřad práce se proto rozhodl, že otevře kurz. Už se do něj přihlásilo prvních deset zájemců.

Na mostecký úřad práce se obrátila desítka zájemců s tím, zda existuje nějaká kominická rekvalifikace. Nemohli totiž sehnat jinou práci ve vlastním oboru, a tak chtěli zkusit štěstí s novou živností, o kterou je u zákazníků velký zájem.

Letos totiž začala platit nová vyhláška, která ukládá, že každý komín musí jednou za rok povinně zkontrolovat odborník. Týká se to jak rodinných domů, tak i chat a chalup.

"Nebojím se nazvat současný zájem o kominictví boomem. Začalo to loni dvěma lidmi. Naši klienti nežijí ve vzduchoprázdnu a chtěli najít cestu, jak se kominíky stát. Proto se na nás obrátili se zájmem o takovou rekvalifikaci," uvedl Oldřich Malý, ředitel mosteckého úřadu práce.

"Pochopili, že kominictví je a bude perspektivní. Problémem ale je, že je minimum školských zařízení, která tuto rekvalifikaci nabízí," doplnila Ivana Soukupová, vedoucí odboru speciálního poradenství.

Úřad se snaží najít školu, která by kominickou rekvalifikaci či kurz zajistila. Nejbližší je v Praze, ale nemá potřebnou akreditaci. Další je v Brně, ale zatím se s úřadem nedohodla. Tamní kurz má 300 hodin, část je teorie, část praxe. Přijde na 20 tisíc korun a závěrečná odborná zkouška na 15 tisíc.

V Ústeckém kraji zatím žádná kominická škola není

"Samozřejmě není možné hned vypisovat revizní zprávy. Absolvent se musí zapojit do Společenstva kominíků, projít si nějakou praxí a do oboru se dostat. Kurz je ale možný start v řemesle, které bude ještě dlouho potřeba," upozornil Malý.

Jednání se školami, kde se kominictví vyučuje, chce úřad úspěšně dokončit během zimy. V kraji zatím žádná kominická škola není.

Zatím je jedinou cestou rekvalifikace v Brně. Úřad práce by ji mohl nabídnout jako jednu z forem podpory začátku podnikání. Má možnost přispět lidem, kteří jsou v jeho evidenci a rozhodli se začít s vlastní živností.

Mohou získat na její rozjetí až čtyřnásobek průměrné mzdy, tedy něco přes 80 tisíc korun. "Začínající živnostníci je používají nejčastěji na nářadí a nástroje. Loni jsme takhle podpořili desítky lidí celkovou sumou přes 2,7 milionu korun," řekl ředitel Malý.