Zchátralý zámek Vršovice se dočkal jen dílčích oprav.

Zchátralý zámek Vršovice se dočkal jen dílčích oprav. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Případ chátrání zámku jde k soudu. Majiteli Vršovic za to hrozí vězení

  • 9
Dlouholetou devastaci zámku ve Vršovicích na Lounsku bude řešit soud. Za špatný stav může podle žalobkyně majitel památky Miroslav Trejbal. Stavební úřad ho kvůli tomu několikrát pokutoval. Vlastník ale tvrdí, že dělá, co může.

Miroslav Trejbal, který se v pondělí z jednání ze zdravotních důvodů omluvil, a líčení tak muselo být odročené, obvinění popírá (o jeho působení na zámku jsme psali zde) .

Prý se o památku stará, jak mu stačí finance a síly a úředníci mu to jen komplikují. Za devastaci zámku ale může jít až na dva roky za mříže.

„Do zámku jsem investoval dvacet milionů korun. Opravuji stáje, kde plánuji ubytování, sklady a muzeum pohřebnictví. Po republice je celá řada památek, které jsou v horším stavu, a nic se s tím nedělá. Mě památkáři a úřady kritizují a chovají se ke mně jako bych byl nějaký gauner,“ reagoval na obžalobu.

Zámek Vršovice

Začal vznikat v první polovině 17. století z bývalé tvrze. Zámek měl po dokončení v 18. století přes 20 místností. Vedle stodol, chlévů i parku patřila ke šlechtickému sídlu také unikátní sýpka. Patřil například Lobkowiczům či Schwarzenbergům.

V okolí se konaly velké hony, nedaleko byla bažantnice, kde se chovaly tisíce bažantů. Po 2. světové válce se stal majetkem místního národního výboru, který ho využíval i jako byty, v areálu ale působili třeba i zemědělci.

Stavební úřad v Lounech vyměřil Trejbalovi v minulosti pokuty v řádu desetitisíců korun.

S úředníky památkové péče, která pod stavební úřad spadá, se Trejbal dohaduje od roku 2005, kdy bez jejich vědomí snesl věž z hlavní budovy.

Věž se vrátila neopravená

Po letech ji vrátil zpátky, už ji ale nijak neopravil. Zdevastovaná je také sýpka, kde se před třemi lety zřítila střecha.

„V prosinci 2013 bylo vydané závazné stanovisko neodkladných zabezpečovacích prací na hlavní budově zámku a sýpce. Práce se nekonaly. Letos v únoru jsme uložili pokutu, její výši sdělit nemohu,“ uvedla vedoucí stavebního úřadu Kateřina Todtová.

Zdevastovaný je jak zámek, sýpka, tak i stodola a historická vodárna.

„Zámek je dlouhodobě v pokročilém havarijním stavu. Speciálně se jedná o hlavní zámeckou budovu, kde jsou propadlé krovy a střešní plášť. Problematický je také stav dřevěné věže nad průjezdem do dvora. Tento stav trvá řadu let,“ popsal Jiří Bureš z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Trejbal, který je majitelem pohřební služby v Mostě, s kritikou úřadů nesouhlasí. „Nemůžu opravovat pět věcí najednou, nejsou lidi a docházejí peníze. Neustále mě kritizují úředníci,“ stěžuje si.

„Nikdo mi přitom na opravu nedal ani korunu. Nedočkal jsem se ani uznání, že jsem to udělal hezky. Místo toho pořád jen buzerace a teď ještě soud. Když mi nedají peníze na opravu, tak ať drží ústa. Takhle nemám chuť něco dalšího tam dělat,“ pouští se ostře do úřadů Trejbal.

Místní lidé v záchranu památky nevěří

Podle památkářů je spolupráce s majitelem problematická, přislíbil sice nějaké práce provést, ale na realizaci už nedošlo. Vysvětloval to například odchodem dělníků či odcizeným stavebním materiálem.

Lounská státní zástupkyně ho viní ze zneužití vlastnictví. „Dlouhodobě se o památku řádně nestará a neakceptoval výzvy úřadů,“ uvedla žalobkyně Dagmar Olšáková.

V záchranu zámku místní už příliš ani nevěří. „Pan Trejbal k tomu přistupuje po svém a dost svérázně. Poslední rok se tam už nic nedělo. Zámek chátrá a místní lidé to těžce nesou. Nadějí by byl spíše jiný majitel,“ říká starostka Pavlína Adamová.

Podobně zdevastovaných památek jsou v České republice stovky, řada je jich i na Lounsku. „Že by ale případy jejich zničení končily u soudu, není příliš obvyklé,“ poznamenává památkář Bureš.