Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Za čtyřicet milionů dodali kumpáni rafinerii šrot, dostali čtyři roky

  • 5
Na čtyři roky do vězení poslal ústecký krajský soud Miloše Urycha a Martina Tomečka obžalované z toho, že společně připravili Českou rafinérskou o 41 milionů korun. Urych jako zaměstnanec objednal u firmy svého známého Tomečka za tuto sumu nevhodný materiál, který nedosahoval požadované kvality.

Česká rafinérská, dnes Unipetrol RPA, zaplatila desítky milionů za nekvalitní materiál z Číny.

Vše začalo informací v podnikovém systému od údržbáře, že bude co nejdříve nutné vyměnit trubky u jedné z pecí v areálu firmy v Kralupech nad Vltavou.

Požadavek se dostal k zaměstnanci České rafinérské Miloši Urychovi, jenž vytvořil objednávku, i když věděl, že něco takového nemá ve své kompetenci.

Bez výběrového řízení ji poslal rovnou firmě Mit Metal zastoupené svým známým Martinem Tomečkem. Urychovi se podařilo vyhnout se rozsáhlému schvalovacímu procesu, protože jeho nadřízená měla v tu dobu dovolenou.

Vzápětí se začalo pracovat na dodávce materiálu, který navíc ani neodpovídal normám Evropské unie.

„Vina byla jednoznačně prokázána u obou obžalovaných. Česká rafinérská na základě jejich jednání získala v podstatě šrot. Oba museli vědět, že to nebude vyrobeno v EU,“ prohlásila při pondělním líčení soudkyně Kamila Elsnicová.

Kontrolu jen předstírali

Když Česká rafinérská na objednávku přišla, chtěla kvůli vysoké ceně a zbytečně velkému rozsahu od zakázky odstoupit, nebo ji alespoň zredukovat.

Oba muži ale tehdy namítali, že ve francouzském závodu, kde materiál vyrábějí, už mají téměř hotovo, a že odstoupení by se nevyplatilo.

„Nepravdivě uvedli, že ve Francii díly už ze sedmdesáti až sta procent vyrobili a že náklady na odstoupení by byly pouze o sto tisíc eur nižší, než je celková hodnota zakázky,“ stojí v rozsudku.

Česká rafinérská proto chtěla provést kontrolu rozpracovanosti. Dvojice si ale vymyslela, že ve francouzské společnosti mají měsíční celozávodní dovolenou a kontrolu následně jen předstírala.

„Záměrně konstatovali, že vlásenkové trubky jsou připraveny na konečnou úpravu. K zápisu doložili tři fotografie jiného obdobného hutního materiálu,“ zaznělo dále před soudem.

Rozsudek není pravomocný

Firma Mit Metal si díky zakázce přilepšila o skoro 27 milionů korun. Za zbytek výše zmíněné sumy dodala nevhodné zboží.

Podvod se stal už v roce 2008m, Česká rafinérská ale vše zjistila až o několik let později, když chtěla uskladněný materiál použít.

Urych i Tomeček popřeli, že postupovali v rozporu se zákonem. Uvedli, že dělali jen svou práci.

Soud je zařadil do věznice s dozorem a uložil jim povinnost škodu zaplatit. Kvůli tomu vydal usnesení, jímž oběma obžalovaným zajistil majetek.

Rozsudek však zatím není pravomocný. Tomečkův obhájce se proti verdiktu na místě odvolal. Urychův advokát a státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Oba obhájci zároveň podají proti usnesení stížnost.